Reklama
aplikuj.pl

Nowe wytyczne ICNIRP pozwalają na wyższe normy PEM? To nie jest prawda

Po wielu latach pracy ICNIRP opublikował nowe wytyczne dla dopuszczalnych poziomów PEM częstotliwości radiowych. W celu wywołania paniki już się mówi o tym, że normy idą w górę. Nic bardziej mylnego. Normy nie rosną, a wytyczne zostały doprecyzowane w celu lepszej ochrony człowieka.

ICNIRP jest jak wyrocznia

Zacznijmy od tego czym w ogóle jest ICNIRP, czyli International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection. To założona 1992 roku organizacja, w skład której wchodzą niezależni naukowcy badający zagadnienia związane z promieniowaniem niejonizującym. Czyli w uproszczeniu takim, które nie wywołuje zmian w atomach lub cząsteczkach, przez które przechodzi.

To wytyczne ICNIRP są podstawą do tworzenia norm emisji pól elektromagnetycznych, np. przez anteny komórkowe, telewizyjne, czy radiowe. Badania organizacji skupiają się wyłącznie na badaniu pól występujących w środowisku funkcjonowania człowieka.

Zobacz też: Na czym polega odporność stadna – pomysł, o którym w kontekście pandemii mówią władze UK?

Nowe wytyczne to nowe normy? Myślenie logiczne, ale błędne

ICNIRP faktycznie opublikował nowe wytyczne dotyczące oddziaływania PEM dla częstotliwości z zakresu 100 kHz – 300 GHz. Ale to, że są nowe wytyczne nie oznacza wcale, że zmieniono w nich jakiekolwiek wartości dotyczące sugerowanych norm promieniowania.

Poprzednie wytyczne zostały opracowane w 1998 roku i częściowo zmodyfikowano je w 2010 roku. Dotyczyły one konkretnych częstotliwości, ale nie precyzowały np. zagadnień, które można dopasować konkretnie do sieci 5G. I to głównie to zostało zmienione.

Zobacz też: Metale ciężkie w żywności – na co uważać?

Dotychczasowe normy opracowane przez ICNIRP, na podstawie których stworzono np. obowiązujące od 1 stycznia 2020 roku normy PEM w Polsce, pozostały niezmienione. Po 7 latach badań, konsultacji społecznych. warsztatów naukowych oraz studiów literatury podmiotu organizacja utwierdziła się w przekonaniu, że obowiązujące normy są odpowiednie jeśli chodzi o wpływ pola elektromagnetycznego na człowieka. W skrócie – chronią nas w dobry sposób.

Wytyczne są teraz precyzyjne i przyszłościowe

Dzięki doprecyzowaniu niektórych zagadnień, wytyczne ICNIRP pozwalają teraz na jeszcze większą ochronę człowieka przed wpływem pola elektromagnetycznego.

Wśród nowych wytycznych znalazły się przede wszystkim:

  • Informacje o dopuszczalnych poziomach ekspozycji w czasie 30 minut dla niewielkich części ciała w pełnym zakresie częstotliwości. Dotychczas precyzowano je tylko dla okresu 6 minut i tylko w zakresie 10 kHz – 10 GHz. Wynika to z tego, że 6 minut to może być za mało np. do zaobserwowania wzrostu temperatury ciała.
  • Obniżenie maksymalnej dawki PEM dla niewielkich części ciała przy częstotliwości powyżej 6 GHz. Zmniejszono powierzchnię regionu ciała poddanego ekspozycji na PEM z 20 cm2 do 4 cm2. Dla częstotliwości powyżej 30 GHz jest to już 1 cm2.
  • W związku z powyższym dodatkowo zmieniono pomiar gęstości mocy padającej na gęstość mocy pochłoniętej. Wynika to z tego, że nawet do 50% mocy jest odbijana z ciała.
  • Możliwość zniesienia ograniczeń ekspozycji na PEM w przypadkach, w których zostały one uznane za niepotrzebne.
  • Nowe wytyczne dotyczące współczynnika SAR (tempo pochłaniania energii). Zmniejszona została częstotliwość przejściowa, dla której określa się SAR, z 10 GHz do 6 GHz. Co pozwoli na jego precyzyjniejsze określenie. Dodatkowo SAR będzie teraz określany dla 10 gramów sześciennych regionu tkanki, a nie dla 10 gramów ciągłego regionu tkanki. To pozwoli na precyzyjniejsze określenie wzrostu temperatury ciała przy ekspozycji na PEM.

Jak łatwo zauważyć, nowe wytyczne ICNIRP są teraz bardziej doprecyzowane pod kątem ochrony człowieka. Ciężko mówić tutaj o poluzowaniu limitów, podczas gdy w wielu przypadkach będą one teraz bardziej restrykcyjne, bo odnoszą się do znacznie bardziej konkretnych przypadków.