WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Nowe zmiany w prawie drogowym wprowadzą mandat za używanie telefonu na pasach

Nowe zmiany w prawie drogowym wprowadzą mandat za używanie telefonu na pasach

Do rady Ministrów wpłynął projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym, który wprowadzi sporo nowości dla pieszych i kierowców. Jeden z nowych przepisów szczególnie dotnie osoby, które miały w zwyczaju używać smartfonów podczas przechodzenia przez jezdnię.

Zmiany w prawie drogowym – mandat za używanie telefonów na pasach

Minister infrastruktury przedłożył we wtorek Radzie Ministrów projekt nowych przepisów Prawa o ruchu drogowym. Pewne zmiany postulowane od lat w końcu znajdą się w przepisach. Jedna z nich bezpośrednio dotknie wielu z nas. Zapewne każdemu zdarzyło się korzystać z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię. Niby mamy zielone światło, więc można skończyć pisać wiadomość, w końcu jest bezpiecznie. Cóż, nie zawsze. Nie ważne, czy przechodzimy na światłach, na oznakowanym przejściu czy przez osiedlową drogę. Zawsze powinniśmy być uważni i „mieć oczy dookoła głowy”.

Czytaj też: Allegro Smart ze świetną ceną za rok usługi!
Czytaj też: Na horyzoncie nowa ikona Telefonu Google, a także… nowa nazwa?
Czytaj też: Microsoft Office 365 zaoferuje nam darmowe materiały wideo

Zmiany w prawie zmuszą nas nie tylko do rozglądania się za nadjeżdżającym pojazdem, ale również do pamiętania, by elektroniczne gadżety w czasie przechodzenia schować do kieszeni. To najlepsze wyjście, bo nowe prawo daje spore pole do popisu jeśli chodzi o interpretację przez stróżów prawa.

Znajduje się tam zapis, że sprzętów elektronicznych nie można będzie używać:

w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu

Może się w to wliczać nawet sprawdzenie godziny na telefonie lub smartwatchu, więc lepiej będzie przez te kilkanaście sekund po prostu się z tym wstrzymać, by nie dostać mandatu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News