Reklama
aplikuj.pl

Nowy druk 3D szansą dla robotów zmieniających kształt

nowy druk 3D, drukowanie 3D, miękkie roboty, roboty zmieniające kształt

Roboty przypominające obcych rodem z opowiadania Johna Campbella może nie brzmią jak coś, co chcielibyśmy zobaczyć jeszcze w 2020 roku, ale poczyniono w ich kierunku znaczące kroki.

Właśnie stworzenie miękkiego robota, który może dostosować się do otaczającego ich świata stało się łatwiejsze za sprawą badaczy z Rice University. Ci opracowali technikę drukowania 3D (sami określają ją mianem „4D”) dla materiału, który automatycznie zmienia się w alternatywny kształt pod wpływem prądu elektrycznego, zmian temperatury lub zwykłego naprężenia.

Zespół wyprodukował „atrament” polimeru ciekłokrystalicznego z dwoma wyjątkowymi zestawami połączeń molekularnych – jednym z pierwotnie nadrukowanym kształtem, a drugim stworzonym poprzez manipulowanie materiałem (via Engadget). W tym przypadku naukowcy musieli tylko ogrzać lub ochłodzić materiał, aby zmienić go z formy płaskiej do „wyboistej”.

Wyzwanie tego projektu polegało na stworzeniu mieszanki polimerów, która mogłaby być drukowana w kąpieli katalitycznej bez utraty kształtu. Sposób ten dręczą jednak wady, ponieważ ciągle można drukować tylko określone kształty, a przeniesienie technologii na produkcję na dużą skalę jest jeszcze odległe.

Czytaj też: Prawa człowieka na drodze technologii rozpoznawania twarzy IBM

Praktyczne zastosowania są jednak jasne: dzięki tej technologii można stworzyć miękkie roboty, które poruszają się jak meduza, a nawet implanty medyczne zmieniające kształt, dostosowując się do twojego ciała.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News