Reklama
aplikuj.pl

Z tym enzymem recykling plastikowych butelek wejdzie na zupełnie nowy poziom

Niedawno odkryty enzym może zapewnić ludzkości skuteczny recykling plastikowych butelek i innych materiałów. Bakterie żywiące się tworzywami sztucznymi mogą rozkładać plastik sześć razy szybciej niż przy zastosowaniu obecnych metod.

Dzięki celowemu połączeniu dwóch enzymów naukowcy byli w stanie rozłożyć politereftalan etylenu (PET) na mniejsze i mniejsze elementy. Enzym przekształca PET w jego monomery składowe, dzięki czemu można je ponownie łączyć, tworząc użyteczne materiały.

Jak przyznają autorzy badania, enzymy „współpracują” ze sobą, aby rozkładać najczęściej używane tworzywa sztuczne, co sprawia, że mogą one być ponownie zastosowane jako składniki tworzące materiały następnej generacji. Naukowcy użyli światła synchrotronowego, aby powiększyć enzym do stopnia, w którym mogli zobaczyć wszystkie cząsteczki i ich połączoną strukturę.

Czytaj też: Biedronka wypowiada wojnę plastikowi. Produkty będą pakowane inaczej

Wygląda na to, że opisywane bakterie zaczęły rozwijać swoje enzymatyczne zdolności po tym, jak ludzie zwiększyli stopień emisji tworzyw sztucznych. Dzięki wysiłkom naukowców, enzymy zaczęły naśladować cykl, w którym to, co wprowadzamy do danego środowiska, jest ponownie wykorzystywane w ramach recyklingu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News