WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

KJ-600 nowym samolotem Chin. To istny latający szpieg

Najnowszy chiński samolot przeznaczony na pokład lotniskowców, to może nie zabójczy myśliwiec, ale wszystko wskazuje na to, że będzie zdecydowanie najważniejszym samolotem we flocie Marynarki Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Chiński KJ-600 jest bowiem istną latającą stacją w myśl wczesnego ostrzegania, wyszukiwania wroga na horyzoncie i kontroli pola bitwy. W ten weekend zaliczył nawet pierwszy lot testowy, najwidoczniej sprawdzając się świetnie. Jak sami wiecie, na wojnie informacje są często ważniejsze od samej siły ognia.

KJ-600 AEW&C, co jest skrótem od Airborne Early Warning and Control , to wielki nieuzbrojony samolot z potężnym radarem tuż nad kadłubem, nad którym piecze stanowi do trzech operatorów na pokładzie, śledząc zbierane informacje.

W ataku samolot taki jak KJ-600 leciałby obok dziesiątek myśliwców na lotniskowcach, obserwując nieustannie otoczenie i kierując je tam, gdzie akurat będą potrzebne. W obronie z kolei tego typu cacko zwiększa zasięg wykrywania zagrożeń o dobre kilkaset kilometrów, kiedy po prostu leci tuż obok lotniskowca.

Czytaj też: Jak radzą sobie wojskowe drony Gremlins?

Jak podaje Popular Mechanics, KJ-600 w znaczącym stopniu przypomina amerykańskiego E-2 Hawkeye, a swoje przygody na szerokich wodach rozpocznie na pokładzie nowego lotniskowca Type 003.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News