Reklama
aplikuj.pl

GPU NVIDIA Lovelace AD102 zaskakuję liczbą rdzeni CUDA

Co po Ampere? NVIDIA Lovelace, Lovelace

Informacje na temat następnej architektury rdzeni graficznych NVIDIA już do nas wpadają, a według nich następne GPU AD102 będzie cechowała niebywała liczba rdzeni CUDA.

NVIDIA Lovelace AD102

Do tej pory myśleliśmy, że po obecnej Ampere najpierw doczekamy się premiery architektury Hopper, ale nowe informacje wskazują, że rok przed nią trafią do nas karty graficzne z GPU na bazie architektury Lovelace. Co więcej, wiemy, że ta ma łączyć się z 5 nm procesem produkcyjnym.

Czytaj też: Jak powstał pierwszy iPhone? Pojawiły się zdjęcia z fabryki
Czytaj też: Samsung z najmniejszą sprzedażą smartfonów od blisko dekady
Czytaj też: Wysokie temperatury Ryzenów? Winnym może być Epic Games

Według plotek NVIDIA Lovelace doprowadzi do wzrostu liczby klastrów (Graphics Processing Clusters) do 12, co w porównaniu do pierwszej architektury RTX przełoży się na ich dwukrotny wzrost. To sprawi, że flagowe GPU AD102 będzie dzierżyć 72 TPC i 144 bloków procesorów strumieniowych (SM). Te drugie przełożą się na 18432 rdzeni CUDA. Dla porównania, obecny flagowiec (RTX 3090) ma 10496 rdzeni CUDA.

zdjęcia Asus GeForce RTX 3090 ROG Strix Gundam

Czytaj też: Yeston GeForce RTX 3070 Sakura Hitomi, czyli coś dla fanów bieli
Czytaj też: BioStar i ASRock o wsparciu Intel Core 11. generacji na płytach Z400
Czytaj też:
Plany produkcji procesorów Intela nowej generacji

Należy pamiętać, że powyższe informacje, to jedynie plotki z konta kopite7kimi na Twitterze, które zasłynęło w przeszłości z udanych przecieków. Sama architektura i rdzeń NVIDIA Lovelace AD102 jest jednocześnie świeżym tematem, więc jej kwestia jest zapewne płynna, ale na stan dzisiejszy ta architektura powinna zadebiutować w ramach serii RTX 4000.