Reklama
aplikuj.pl

Obiekt z kosmosu doprowadził do zniszczenia jednej z najstarszych ludzkich osad

Abu Hurejra to mezolityczne i neolityczne stanowisko archeologiczne znajdujące się na zachodnim brzegu Eufratu. Znajduje się tam m.in. ogromny kopiec, który dawniej był osadą – obecnie ukrytą pod wodami zbiornika Al-Asad.

Zanim jednak powstał ten zbiornik, archeolodzy wydobyli i przeanalizowali w tym miejscu wiele różnorakich artefaktów. To dzięki nim zrozumieli, że 12 800 lat temu doszło do przejścia na rolnictwo. Okazuje się, że to nie jedyna informacja, jaką można uzyskać za sprawą badań w obszarze Abu Hurejry.

Poza dość typowymi przedmiotami znaleziono bowiem tam również stopione szkło. Najprawdopodobniej powstało ono w niezwykle wysokich temperaturach – nieosiągalnych dla ówczesnych mieszkańców. Wygląda na to, że do stopienia szkła doszło na skutek kosmicznej kolizji. Najprawdopodobniej sprawcą zamieszania była kometa, która eksplodowała w atmosferze pod koniec plejstocenu.

Wybuch był jednym z czynników potęgujących wyginięcie mamutów, upadek tzw. kultury Clovis oraz wystąpienie globalnego ochłodzenia. Szkło zostało przeanalizowane pod kątem składu, kształtu, struktury, temperatury formowania, właściwości magnetycznych i zawartości wody. W ten sposób naukowcy zrozumieli, że do stopienia doszło w temperaturach wyższych niż 2200 stopni Celsjusza.