W pobliżu Stonehenge odkryto tajemnicze konstrukcje. Jaki był ich cel?

Archeolodzy dokonali nietypowego odkrycia na terenie Durrington Walls – miejsca oddalonego o zaledwie 2 kilometry od słynnego Stonehenge.

Badacze twierdzą, że znalezione szyby zostały wykopane około 4500 lat temu i mogły wyznaczyć granicę świętego obszaru wokół okrągłego pomnika – wspomnianego już Durrington Walls. Komentatorzy przyznali, iż to zaskakujące, że tak świetnie – przynajmniej z pozoru – poznane miejsca jak Stonehenge i okolice wciąż skrywają wiele tajemnic.

Co dokładnie znaleziono? Zespół ekspertów pod przewodnictwem Uniwersytetu w Bradford przekazał, że opisywane miejsce składa się z co najmniej 20 ogromnych szybów, o średnicy ponad 10 metrów i głębokości 5 metrów. Tworzą one koło o średnicy ponad 2 kilometrów.

Czytaj też: Dzięki archeologom możemy poznać losy ogromnego słonia sprzed 300 000 lat

Wielka Brytania jest usiana kamiennymi kręgami zbudowanymi tysiące lat temu. Do dziś nie wiadomo, jaki cel przyświecał ich twórcom. Najbardziej znany jest oczywiście Stonehenge, ogromny pomnik zbudowany między 3000 a 1600 rokiem p.n.e., który jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News