Reklama

Obowiązek rejestracji dronów! Niemalże nikt się nie uchowa

dron, rejestracja dronów

Wkrótce pojawią się nowe przepisy, które namieszają na rynku dronów. Nowe obowiązki właścicieli są kontrowersyjne.

Nowe przepisy dotyczące dronów będą dla wielu osób kontrowersyjne. W Polsce pojawi się obowiązek rejestracji dronów. Każda osoba oraz jej dron będą zapisany w spisie właścicieli dronów. Unijne przepisy wejdą w życie 31 grudnia 2020 roku.

dr Dariusz Wasiak

Każdy zainteresowany kupnem drona w obecnej rzeczywistości prawnej i planujący dokonać takiego zakupu musi się liczyć z tym, że od 31 grudnia wejdą w życie nowe przepisy, które będą regulować kwestię ich użytkowania zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w przestrzeni użytkowanej przez osoby prywatne.

Kto będzie musiał się rzeczywiście zarejstrować? Praktycznie wszyscy.

dr Dariusz Wasiak

Jedynym wyłączeniem z rejestracji jest dron zakwalifikowany jako zabawka, który waży nie więcej niż 250 g, nie ma rejestratorów danych oraz będzie wykonywał operacje w zasięgu wzroku operatora na terenie prywatnym czy też otwartym, gdzie nie ma zbiegowisk ludzi, a jego prędkość nie będzie większa niż 19 m/s, a także nie będzie latał wyżej niż 120 metrów nad poziomem ziemi.

Czytaj też: Co doprowadziło do eksplozji w Bejrucie?

W całych przepisach głównie chodzi o kamery znajdujące się w dronach. Jeśli posiadamy takie urządzenie to powinniśmy podać swoje dane oraz dane identyfikujące pojazd w rejestrze, którym będzie zarządzała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Informacje będą przechowywane w takowej bazie danych przez trzy lata.

Taka baza ma dawać władzy możliwość identyfikacji użytkowników przestrzeni powietrznej oraz zapewnić bezpieczeństwa z nadzorem nad nią. Unia Europejska nie wprowadza takowych przepisów jako pierwsza. Już wcześniej podobne wymagania stawiane są Amerykanom.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News