Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego oddech w czasie snu jest głośniejszy?

Nocne chrapanie nie należy do rzadkości, ale głośniejszy oddech w czasie snu dotyczy niemal każdego. Z czego to wynika?

Dźwięk powstający podczas oddychania jest związany z drganiami powietrza przemieszczającego się przez układ oddechowy. Tym samym głośność jest związana z tym, jak wąska jest „rura” przez którą przechodzi powietrze oraz jak szybko się ono przemieszcza.

Czytaj też: Na jak długo można wstrzymać oddech?
Czytaj też: Cukier może pomóc w chorobach układu oddechowego
Czytaj też: Naukowcy opracowali nowy test do wykrywania opioidów w oddechu

Podczas wdechu, przyspieszony przepływ powietrza wchodzącego do górnych dróg obniża ciśnienie w całym układzie oddechowym. Ta zmiana ciśnienia może spowodować zapadnięcie się górnych dróg oddechowych, co utrudnia oddychanie. Odruch w górnej części zapobiega temu zapadaniu i utrzymuje drogi otwarte, jeśli dana osoba jest przytomna.

Oddech w czasie snu jest zależny m.in. od napięcia mięśniowego

W czasie snu ten odruch jest jednak słabszy, przez co górne drogi oddechowe częściowo się zapadają, a oddychanie staje się głośniejsze. Sen w fazie REM prowadzi również do obniżenia napięcia mięśni otaczających drogi oddechowe. W efekcie mięśnie, które podtrzymują drogi oddechowe, rozluźniają się, pozwalając na zwężenie układu oddechowego. Powietrze przemieszcza się więc szybciej, co prowadzi do powstawania hałasu.

Czytaj też: Implant w mózgu sterowany smartfonem. Oto pomysł na leczenie depresji
Czytaj też: Wiedzą, jak odwrócić proces starzenia. Jak na razie metoda dotyczy mózgu
Czytaj też: Człowiek ma ukryty drugi mózg. Wiecie, gdzie się znajduje?

Przy szczególnie znaczącym zwężeniu dróg oddechowych może pojawić się chrapanie, a dalsze pogłębianie tego zjawiska może prowadzić do wystąpienia tzw. bezdechu sennego. To z kolei rzutuje na coraz większe problemy ze snem.