Proces starzenia prędzej czy później dotyka każdego z nas. Nic więc dziwnego, że od lat trwają wysiłki mające na celu powstrzymać to zjawisko.
Coraz to nowe technologie, takie jak narzędzie do edycji genów zwane CRISPR, dają nadzieję na postęp w tej sprawie. Wygląda jednak na to, że kluczem do spowolnienia procesu starzenia może być prosta i znana od dawna technika. Izraelscy naukowcy pokazali odwrócenie tego starzenia w kontekście dwóch kluczowych zegarów biologicznych. Ich wysiłki zostały opisane na łamach Aging.
Czytaj też: Ludzki mózg wygląda jak wszechświat. Zobaczcie porównanie
Czytaj też: Powiększyli mózgi małp. Naukowcy użyli do tego ludzkich genów
Czytaj też: Jak połączyć mózg z komputerem? Naukowcy chcą wykorzystać żyły
Wraz z upływem czasu i postępującym podziałem komórek, sekwencje DNA na końcach chromosomów, zwane telomerami, stopniowo się skracają. Gdy telomery stają się zbyt krótkie, komórka traci zdolność replikacji i ostatecznie umiera. W badaniu obejmującym 35 zdrowych osób w wieku co najmniej 64 lat poddawano je 60 sesjom tlenoterapii dziennie. Eksperyment trwał ok. trzech miesięcy.
Czytaj też: Siedzenie wcale nie musi źle wpływać na mózg
Czytaj też: Oto najmniejszy na świecie statek, na którym nie popłynie nawet ludzki włos
Czytaj też: Wewnątrz ludzkiej głowy odkryto tajemniczy organ
Naukowcy pobrali próbki krwi uczestników przed rozpoczęcie badania, a następne po pierwszym i drugim miesiącu oraz dwa tygodnie po jego zakończeniu. Żaden z ochotników nie zmienił stylu życia, diety ani branych leków – mimo to zauważono znaczny wzrost długości telomerów w ich organizmach.
Odwrócenie starzenia wydaje się możliwe dzięki tlenoterapii
Co ciekawe, hiperbaryczna terapia tlenowa jest stosowana od kilkudziesięciu lat, m.in. w leczeniu choroby dekompresyjnej u nurków oraz w przypadku zatruć tlenkiem węgla. Terapia polega na wdychaniu czystego tlenu w komorze ciśnieniowej, co zwiększa nasycenie krwi i tkanek w organizmie. Wcześniej zauważono, iż tego typu techniki pozytywnie wpływają na rozwój mózgu i funkcji poznawczych.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News