WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Wewnątrz ludzkiej głowy odkryto tajemniczy organ

Wewnątrz ludzkiej głowy odkryto tajemniczy organ

Naukowcy, którzy opisali swoje dokonania na łamach Radiotherapy and Oncology, natrafili na szereg gruczołów ślinowych znajdujących się w ludzkiej głowie.

Kluczem do przeprowadzenia analiz było badanie zwane PSMA PET/CT. Lekarze skupili się na pacjentach z rakiem prostaty, który wstrzykiwali radioaktywną glukozę, uwidaczniająca obecność guzów. Zaskoczenie pojawiło się, gdy zaobserwowano nieznany wcześniej narząd występujący w tylnej części nosogardła.

Czytaj też: Siedzenie wcale nie musi źle wpływać na mózg
Czytaj też: Pod Wezuwiuszem znaleziono szczątki ofiar erupcji. Ich mózgi zmieniły się w szkło
Czytaj też: W epoce kamienia prowadzono operacje mózgu. Oto efekty jednej z nich

Gruczoły ślinowe odpowiadają za wytwarzanie śliny niezbędnej do funkcjonowania układu pokarmowego. Większość płynu jest wytwarzana przez trzy główne gruczoły ślinowe, znane jako ślinianki przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe. Łącznie w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym znajduje się ok. 1000 gruczołów ślinowych, w większości zbyt małych, by dało się je zaobserwować gołym okiem.

Tajemniczy organ, który wykryto dopiero teraz, jest powiązany z gruczołami ślinowymi

Wygląda na to, że poza trzema wspomnianymi rodzajami, za nosem i nad podniebieniem występuje wcześniej niezaobserwowana para gruczołów. Badacze sugerują, iż struktury te znajdują się w słabo dostępnym obszarze anatomicznym pod podstawą czaszki, dlatego przez wiele lat pozostawały w ukryciu.

Czytaj też: Ile narządów znajduje się w ciele człowieka?
Czytaj też: W jaki sposób odbywają się przeszczepy narządów?