WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Ogłoszono projekt wielkiej bramy Portico dla Mediolanu

Tak często słyszymy o fenomenalnych projektach architektonicznych, ale niestety wszystkie z nich do Polski nie trafiają. A szkoda, bo ujawniony projekt The Portico dla Mediolanu wpisałby się w Warszawę idealnie.

Za Portico odpowiada studio projektowe Bjarke Ingels Group (BIG), które kontynuuje swój pracowity rok kolejnym projektem.

Portico dla Mediolanu, The Portico, Portico od BIG, Bjarke Ingels Group Portico, projekt Portico

Mowa o ciekawym budynku, a raczej dwóch, które powstaną w dzielnicy City Life w Mediolanie i połączą się ze sobą długą konstrukcją dachu, która zapewni schronienie dla tych poniżej. Stąd określenie „wielkiej bramy”.

Co ciekawe, firma BIG została pierwotnie poproszona o zaprojektowanie nowej wieży dla dzielnicy City Life, ale ponieważ na miejscu były już trzy inne, studio uznało za stosowniejsze uzupełnienie istniejących budynków, zamiast konkurowanie z nimi.

Zamiast konkurować z istniejącym zespołem odpowiadającym za wieżowce, proponujemy uzupełnić tkankę miejską, tworząc bramę do dzielnicy. Baldachim sieci trakcyjnej łączący dwie struktury tworzy nową zacienioną i osłoniętą przestrzeń publiczną dla życia miasta.

Portico dla Mediolanu, The Portico, Portico od BIG, Bjarke Ingels Group Portico, projekt Portico
Finalnie tak ma wyglądać dzielnica

Po zakończeniu Portico (szacuje się to na 2023 rok) będzie mierzyć 53500 metrów kwadratowych, a wspomniany dach będzie miał długość 140 metrów. Podtrzymają go z kolei liczne, choć cienkie kolumny, a wewnątrz samych budynków będą znajdować się biura, restauracja, hotel i tarasy. Dwa prywatne dziedzińce zapewnią również osłonięty obszar dla pracowników.

ŹRÓDŁO: New Atlas