Reklama
aplikuj.pl

Opłaty bankowe idą w górę. Droższe prowadzenie kont i obsługa kart

W związku z rekordowo niskimi stopami procentowymi coraz więcej baków postanawia podnieść opłaty za prowadzenie kont i obsługę kart. Nowe cenniki obejmą klientów Santander Bank Polska i Getin Banku.

Niskie stopy procentowe zaowocowały nie tylko praktycznie zerowym zyskiem dla klientów chcących oszczędzać na lokatach, ale przede wszystkim stratami dla banków. Chcąc jakoś poprawić sytuację finansową zdecydowali się na podnoszenie prowizji w przypadku kredytów, a także na opłaty z obsługę rachunków, czy za podstawowe operacje, które do tej pory były darmowe. Na szczęście niektóre z nich nadal będzie można ominąć.

Santander Bank Polska – opłata za konto i kartę

Najbardziej popularne w ofercie banku Konto Jakie Chce od grudnia przestanie być darmowe, a za obsługę zostanie wprowadzona opłata warunkowa wynosząca 6 zł, zaś za obsługę karty zapłacimy 8 zł. Konto pozostanie bezpłatne dla klientów poniżej 26 roku życia, a starsi użytkownicy będą musieli tylko spełnić kilka warunków. By rachunek nadal był darmowy, a opłata warunkowa za kartę niższa wystarczą comiesięczne wpływy minimum 500 zł i dokonanie przynajmniej jednej transakcji w miesiącu za pomocą Blika lub karty.

Również konta walutowe dostaną zmienioną tabelę opłat. Za walutowe Konto24 opłata warunkowa wzrośnie z 8 do 10 zł. Również przelewy zlecane w placówkach będzie naliczana wyższa opłata – 10 zł. Jeśli jednak co miesiąc średnie saldo będzie wynosiło przynajmniej 20 jednostek walutowych konto będzie prowadzone bezpłatnie. Warto też zaznaczyć, że dołączany do karty pakiet walutowy od grudnia będzie darmowy. Do tej pory kosztował 7 zł. Każdy użytkownik będzie mógł podpiąć kartę debetową do konta walutowego. Dodatkowo wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach banku będą darmowe.

Getin Bank – zmiany opłat za konto i wypłatę z bankomatów

Od października za Konto Proste Zasady w Getin Banku użytkownicy powyżej 26 roku życia zapłacą 9 zł. Jednak będzie można nadal omijać tę opłatę wykonując dowolną transakcję kartą lub Blikiem. Niestety dla klientów banku bankomaty Euronet przestaną być darmowe, a za za korzystanie z obcych bankomatów użytkownicy rachunków Konto Proste Zasady oraz Konto Proste Zasady Junior zapłacą 3,5 proc. opłatę (min. 5zł). bankomaty sieci Planet Cash pozostaną darmowe, a do końca 2021 roku będzie można również wypłacać za darmo gotówkę z każdego bankomatu przy użyciu Blika.

Za korzystanie z wpłatomatu poza placówką zapłacimy już nie 0,6 proc. tylko 0,8 proc. (min. 1zł). Posiadacze Kont Osobistych Noble i Noble Private Banking będą korzystać z wpłatomatów za darmo podobnie jak z wpłat gotówki na ROR i wypłat z ROR w placówce. Reszta klientów zapłaci 10 zł za transakcję, jednak dwie pierwsze wypłaty i dwie wpłaty w miesiącu będą darmowe.Wpłaty we wpłatomatach w placówkach nadal pozostaną darmowe.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News