Oprogramowanie związane z wirtualną rzeczywistością umożliwia badaczom przemieszczanie się wewnątrz komórek i analizowanie tych wybranych. W przyszłości tego typu metody można by wykorzystać do zrozumienia podstawowych problemów w biologii i opracowania nowych metod leczenia chorób.
LUME jest efektem wysiłków naukowców z Uniwersytetu w Cambridge oraz przedstawicieli firmy Lume VR. Ta ostatnia zajmuje się oprogramowaniem do analizy obrazu 3D. Takowe umożliwia wizualizację i analizę danych spod mikroskopów w wirtualnej rzeczywistości i może być używane do badania zarówno pojedynczych białek jak i całych komórek.
Czytaj też: SI pomoże lekarzom. Ma też nową, unikalną umiejętność
Czytaj też: Klocki LEGO w służbie medycyny. Do czego mogą posłużyć lekarzom?
Tzw. mikroskopia super-rozdzielczościowa, powiązana z Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii z 2014 roku, umożliwia uzyskanie obrazów w nanoskali dzięki zastosowaniu kilku sztuczek. Dyfrakcja światła umożliwia bowiem naukowcom obserwację procesów molekularnych w miarę ich przebiegu. Problemem był jednak brak sposobów na wizualizację i analizę tych danych w 3D.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Oprogramowanie pozwala na „uruchomienie” wielu zbiorów danych i odnalezienie wzorów przy użyciu wbudowanych algorytmów. Wyniki te mogą być następnie udostępniane współpracownikom na całym świecie. Zespół badawczy używa vLUME głównie z biologicznymi zestawami danych, takimi jak neurony, komórki układu odpornościowego czy komórki nowotworowe. Za przykład mogą posłużyć komórki antygenowe, które wyzwalają odpowiedź immunologiczną w organizmie.
Czytaj też: Oto robot dla lekarzy na miarę postpandemicznego świata
Czytaj też: Lekarze wykryją choroby na podstawie skanów twarzy. Jak to możliwe?