Pandemia bardzo silnie wpłynęła na naszą współczesność, podobnie jak ostatnie wydarzenia w USA. Nawet Amerykańska Akademia Filmowa była zmuszona wprowadzić wiele zmian, choć do tej pory była raczej znana ze swojego skostnienia. Oto wszystkie nowości związane z kolejną Galą wręczenia Oscarów.
Oscary 2021 przesunięte
93. Ceremonia wręczenia Oscarów miała odbyć się 28 lutego, jednak z powodu pandemii i tego, jak wpłynęła na tegoroczny harmonogram premier Akademia postanowiła zmienić datę Gali na 25 kwietnia. 28 lutego stał się nową datą kończącą okres kwalifikacji do Oscarów, a to oznacza, że już nie tylko filmy z 2020 roku, ale i te z początku przyszłego będą miały szansę na statuetkę.
Czytaj też: Dlaczego Warner nie opóźnił bardziej Tenet? Powód zaskakuje
Oto jak wygląda nowy harmonogram kwalifikacji:
Filmy pełnometrażowe – od 1 stycznia 2020 do 28 lutego;
Animacje, dokumenty, produkcje międzynarodowe i krótkometrażówki – od 1 stycznia 2020 roku do 1 grudnia 2020 roku;
Pozostałe produkcje – od 1 stycznia 2020 do 15 stycznia 2021 roku.
W prawie stuletniej historii Oscary były opóźnione zaledwie trzy razy. Pierwszy raz w 1938 z powodu powodzi w Los Angeles, w 1968 roku po zabójstwie Martina Luthera Kinga i w 1981 roku po próbie zamachu na Ronalda Regana.
Czy Gala odbędzie się wirtualnie?
Obecnie nic na ten temat nie wiadomo, jednak Akademia nie wyklucza wprowadzenia również takiej zmiany. Możliwe, że impreza odbędzie się bez udziału publiczności, a wówczas to transmisja będzie jeszcze ważniejszym wydarzeniem niż dotychczas. Akademia zapewnia, że wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej, bo zdrowie i bezpieczeństwo gości, laureatów i organizatorów jest dla nich najważniejsze.
Kategoria główna
Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła wrócić do dawnej formuły 10 nominowanych w kategorii głównej. Pozwoli to nie tylko większej ilości produkcji ubiegać się o tytuł Najlepszego Filmu, ale również urozmaicić kategorię. Chodzi tu przede wszystkim o wprowadzenie większej ilości produkcji zróżnicowanych etnicznie lub kulturowo. Do tego zostanie powołana specjalny zespół, który będzie czuwał nad zmianą dotychczasowych standardów.
Również zarząd Akademii stał się bardziej zróżnicowany. Doszła do niego kolejna kobieta i zwiększono ilość przedstawicieli różnych grup etnicznych.
Decyzje podjęte przez Akademię zostały bardzo dobrze przyjęte przez środowisko. Twórcy będą mogli spokojnie dopracować swoje dzieła i nie wprowadzać ich do kin zbyt wcześnie. Zwiększenie różnorodności produkcji i ich tematyki również jest chwalone, choć jednocześnie zaznacza się, jak późno Akademia wychodzi naprzeciw współczesności.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News