WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ostatnie zdjęcia pokazują, gdzie znajdował się łazik Opportunity przed awarią

W zeszłym miesiącu NASA oświadczyła, że ​​misja Opportunity na Marsie oficjalnie dobiegła końca, po tym jak łazik uległ awarii podczas burzy piaskowej. Teraz z kole agencja opublikowała zdjęcia wysłane przez Opportunity, w tym 360-stopniową panoramę obszaru wokół tego, co stało się jego ostatecznym miejscem spoczynku. 

Zdjęcia zostały zrobione w zeszłym roku między 13 maja a 10 czerwca – ten ostatni był dniem słynnej burzy piaskowej. Na zdjęciu widać dowody na to, że Opportunity miał problemy: w skrajnej lewej części panoramy znajduje się kilka czarno-białych sekcji. Łazik nie mógł wtedy korzystać z kolorowych filtrów.

Czytaj też: Opportunity kończy swoją misję

Panorama pokazuje krajobrazy w tzw. Perseverance Valley, gdzie łazik zatrzymał się po prawie 15 latach spędzonych na Czerwonej Planecie. Teraz znajduje się na wewnętrznym zboczu zachodniego brzegu tego obszaru. Dzięki temu ujęciu Opportunity spogląda wstecz – w przenośni i dosłownie – na swoją długą podróż.

Jednak ostatnie obrazy nie są tak piękne jak panorama. Gdy burza przechodziła łazik uwiecznił dwie miniatury nieba, na których Słońce jest widoczne jako niewielka blada kropka pośrodku. Podczas gdy kończy się niesamowity rozdział marsjańskiej eksploracji, dwa nowe mają się rozpocząć w przyszłym roku:. Wszystko za sprawą projektu NASA Mars 2020 oraz misji ESA zwanej ExoMars.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Naukowcy nie wiedzą, dlaczego łazik Curiosity wszedł w tryb bezpieczny