WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Oto kwiat, dzięki któremu może się udać zastąpić paliwo do silników

Popularna roślina ogrodowa zawiera kwasy tłuszczowe, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji smarów oraz benzyny do silników o zapłonie iskrowym.

Chodzi o fioletową rzeżuchę należącą do rodziny Brassica. Posiada ona kilku innych, znacznie bardziej znanych przedstawicieli, m.in. gorczycę,  kapustę czy brokuły. W istocie fioletowa rzeżucha jest dość podobna do rzepaku, z którego otrzymuje się olej. Nigdy jednak nie używano jej w tym celu, dlatego badacze przeoczyli jej nadzwyczajne właściwości.

Opisywana roślina jest jadalna, ale przy tym na tyle mało popularna, że nigdy nie była powszechnie wykorzystywana w przemyśle. Po bliższych oględzinach naukowcy natrafili na związki, których nigdy wcześniej nie opisano. Mowa o łańcuchach hydroksylowych obecnych w fioletowej rzeżusze. Zawierają one 24 atomy węgla, a nie 16 lub 18 tak jak w przypadku innych łańcuchów.

Po wykryciu kwasów tłuszczowych rozpoczęto dalsze badania na Uniwersytecie Północnego Teksasu. To tam znaleziono pierwsze zastosowanie dla substancji pozyskiwanej z fioletowej rzeżuchy. Zdaniem naukowców nadałaby się ona jako smar. Olej w takiej formie ma wydajność zbliżoną do oleju rycynowego, jednak znacznie lepiej zachowuje się w wysokich temperaturach. W takiej sytuacji płyn otrzymywany z rzeżuchy mógłby zastąpić syntetyczne wersje stosowane jako smar silnikowy oraz być alternatywą dla ropy naftowej.

Fioletowa rzeżucha nie wymaga szczególnych warunków klimatycznych, dlatego mogłaby być hodowana w różnych miejscach na świecie. Obecnie produkcja nie byłaby też wydajna, jednak przy odpowiedniej selekcji roślin za kilka lat ich hodowla stałaby się bardziej opłacalna. Otrzymywany z nich olej mógłby stanowić częściowe rozwiązanie problemu związanego z kurczącymi się zasobami paliw kopalnych na Ziemi.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: Masaki Ikeda]

Odkryto prawie 140-kilometrowy odcinek nieznanej wcześniej rafy koralowej