WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Oto nowy helikopter ratunkowy Sił Powietrznych USA

Wreszcie poznaliśmy zastępstwo dla obecnie stosowanego przez Siły Powietrzne USA helikoptera ratunkowego HH-60G Pave Hawk. Jest nim śmigłowiec HH-60W Jolly Green II.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych nazwały swój nowy śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy mianem Jolly Green II na cześć pomalowanych na zielono śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych, które niosły wybawienie amerykańskim żołnierzom podczas wojny w Wietnamie. Nowy śmigłowiec, oparty na UH-60 Blackhawk, ma wejść do służby jeszcze na początku tego roku.

Podczas gdy starsze HH-60G Pave Hawk różniły się od innych wariantów Blackhawk obecnością wyciągarki i możliwości tankowania w powietrzu, nowszy HH-60W ma „ulepszoną awionikę, pancerz, uzbrojenie i silniki”.

Lockheed Martin twierdzi również, że ma dwukrotnie większy zasięg niż inne Blackhawk, co oznacza że zasięg HH-60W przekracza 1120 km, które oczywiście zwiększa tankowanie w powietrzu.

Nazwa „Jolly Green II” jest z kolei hołdem dla śmigłowców HH-3 Jolly Green Giant i HH-53 Super Jolly Green Giant. To nimi latały zespoły poszukiwawczo-ratownicze USAF podczas wojny w Wietnamie. Siły Powietrzne planują zakupić 121 egzemplarzy Jolly Green II, z pierwszymi dostawami w 2021 r.