Reklama
aplikuj.pl

Pająki w mikrograwitacji znalazły zaskakujący sposób na budowanie sieci

kosmos

Eksperyment dotyczący pająków z gatunku Trichonephila clavipes przebywających w przestrzeni kosmicznej wykazał, że owe zwierzęta potrafią określić swoje położenie nawet w warunkach mikrograwitacji.

Ustalenia w tej sprawie zostały opisane na łamach The Science of Nature. Z artykułu wynika, że badanie rozpoczęło się w 2011 roku, kiedy to naukowcy wysłali na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej samce i samice pajęczaków.

Czytaj też: ISS na tle Słońca i Księżyca wygląda naprawdę niesamowicie
Czytaj też: Dział reklamy wchodzi na nowy poziom. ISS posłuży za plan filmowy
Czytaj też: 8 najbardziej jadowitych pająków świata

Zwierzęta tworzyły tam swoje sieci, które były fotografowane co pięć minut. W pomieszczeniu zapalano i gaszono również światła, których 12-godzinne cykle miały symulować dzień i noc na Ziemi. Trwający dwa miesiące eksperyment zakończył się, a jego uczestnicy żyli długo po powrocie na powierzchnię.

Pająki w mikrograwitacji nadal potrafią określić swoją orientację – wykorzystują do tego światło

W warunkach znanej nam grawitacji – bez względu na to, czy światło było włączone czy też nie – pająki tworzyły swoje sieci, samemu znajdując się w pozycji głowami w dół. Wtedy też badacze uznali, że jest to zasługą grawitacji. Co więcej, pajęczyny na Ziemi są stosunkowo asymetryczne.

Czytaj też: Skamielina „gigantycznego pająka” okazała się kłamstwem
Czytaj też: Ten przerażający australijski pająk schwytał małego oposa
Czytaj też: Opracowano nowe czujniki inspirowane pająkami

W przypadku ISS zauważono większą symetrię, jednak szczególnie zaskakujący był fakt, że do określenia orientacji góra-dół, pająki wykorzystały… światło. Sugeruje to, iż są one w stanie zrobić to nie tylko na podstawie jednego, ale co najmniej dwóch różnych mechanizmów.