Chociaż kamizelki kuloodporne kojarzą się nam głównie z kevlarem, to w przyszłości te mogą zacząć przyjmować zupełnie odmienne kształty. Ostatnio amerykańscy badacze wojskowi odkryli na przykład, że w tym celu można połączyć ze sobą perły i klocki LEGO.
Czytaj też: Bezzałogowy okręt dalekiego zasięgu w zainteresowaniach USMC
Naukowcy z USA Army Army Research Lab pracowali nad sposobami stworzenia twardszej, lżejszej zbroi i w międzyczasie doszukali się zewnętrznej powłoki z pereł stworzonej dla wyjątkowo twardej ochrony pancernej. Powłoka zbudowana z masy perłowej lub „masy perłowej” wykonana jest z mięczaków z węglanu wapnia. Ten może i nie jest szczególnie wytrzymały, ale może być znacznie bardziej odporny na uderzenia, kiedy ułoży się go w strukturę przypominającą klocki LEGO.
Jeśli połączy się materiał ze stosownym ułożeniem (zresztą to jest kluczem np. we wspomnianym kevlaru), to można otrzymać twardą powłoką zewnętrzną z „bardziej elastycznym wewnętrznym podkładem, który jest w stanie deformować się i absorbować pociski”. Nowa technologia pancerza wykorzystuje polietylen o ultra wysokiej masie cząsteczkowej i dodaje do niej nanocząsteczki krzemionki dla zwiększenia wytrzymałości.
Po stronie typowo właściwościowej otrzymujemy „lekkie tworzywo sztuczne”, które jest 14 razy mocniejsze i osiem razy lżejsze niż stal i idealnie nadaje się do pochłaniania uderzeń pocisków. Dla porównania – kevlar jest 5 razy wytrzymalszy od stali. Nowy materiał jest jednak wciąż w fazie badań i rozwoju, ale technologia wydaje się na tyle obiecująca, że wkrótce może znaleźć praktyczne zastosowanie.
Czytaj też: Autonomia, pistolet do gwoździ i dron, czyli dachowa rewolucja
Źródło: Popular Mechanics