WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Picie tłustego mleka może mieć zaskakujące korzyści dla zdrowia

Naukowcy zauważyli, że wybór mleka o obniżonej zawartości tłuszczu w kontekście utraty wagi może być nietrafionym pomysłem.

Naukowcy zebrali rezultaty 28 różnych badań, których celem było przeanalizowanie potencjalnego związku między piciem niektórych rodzajów mleka a ogólnym przyrostem masy ciała i ryzykiem otyłości. Dane te pokazują, że jeśli chodzi o bycie szczupłym, pełnotłuste mleko jest dobrym rozwiązaniem, przynajmniej w przypadku dzieci.

Dane dotyczące tego, jakie rodzaje mleka są „najlepsze”, są dość zróżnicowane. Wielu lekarzy nadal zaleca opieranie diety najmłodszych na mleku o obniżonej zawartości tłuszczu. Jednak po sprawdzeniu danych dotyczących prawie 21 000 dzieci w wieku od 1 do 18 lat, badacze nie zauważyli wyraźnej korzyści płynącej z tej zmiany.

Niedawno jednak naukowcy zauważyli, że dzieci, które przechodziły na mleko o obniżonej zawartości tłuszczu w wieku dwóch lat, nie były chudsze niż te, które spożywały pełnotłuste mleko.

Pojawiły się nawet informacje, jakoby picie tłustego mleka było nawet korzystniejsze. W 18 z 28 badań, które naukowcy poddali przeglądowi, dzieci pijące tłuste mleko były w rzeczywistości mniej narażone na nadwagę lub otyłość niż ich rówieśnicy pijący mleko o niższej zawartości tłuszczu.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje – być może tłuste mleko pomaga człowiekowi czuć się pełniejszym przez dłuższy czas, zapobiegając w ten sposób objadaniu się.

ŹRÓDŁO: bgr.com