WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pierwszy polski satelita obserwacyjny jest gotowy do testów

SatRevolution ogłosiło właśnie, że jest gotowe do przeprowadzenia pierwszych testów satelity Światowid. Na realizację tego firma otrzymała grant w ramach projektu Dolnośląski Bon na Innowacje.

Firma poszukuje teraz partnera naukowego, z którym mogłaby przeprowadzić pierwsze testy. Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution, mówi:

Nawiążemy współpracę z jednostką naukową, instytutem badawczym lub inną placówką o statusie centrum badawczo-rozwojowego, która wesprze nas w realizacji naszych planów. Obecnie pracujemy nad finalizacją projektu satelity Światowid, jednocześnie wspierając projekt KRAKSat. Naszym celem jest pozyskanie jak najdokładniejszych, specjalistycznych danych, które potwierdzą gotowość satelitów do wylotu na orbitę.

Przeprowadzone zostaną dwa rodzaje testów: wibracyjne oraz na zgodność elektromagnetyczną. Dodatkowo trzeci zostanie wykonany we własnej komorze termiczno-próżniowej, która symuluje warunki panujące na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Dzięki testowi wibracyjnemu będziemy mogli odpowiednio przygotować satelitę do przetrwania lotu, a test na zgodność elektromagnetyczną pozwoli sprawdzić, czy emituje on zakłócenia. Satelita, przez 30 minut od momentu startu, nie może wysyłać absolutnie żadnych sygnałów. Mogłoby to zakłócić pracę innych urządzeń działających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie testów w tym zakresie.

Wylot satelity przesunięty został na kwiecień 2019 roku. Spowodowane to zostało przedłużającym się procesem pozyskania odpowiednich pozwoleń.

Źródło: Materiały prasowe