Reklama
aplikuj.pl

Najrzadsza planeta we wszechświecie? Nie uwierzycie, wokół ilu gwiazd krąży

Na terenie układu zwanego GW Orionis, leżącego około 1300 lat świetlnych od Ziemi znajdują się… trzy gwiazdy. Dwie krążą wokół siebie w centrum, natomiast trzecia okrąża ten układ podwójny z pewnej odległości.  

Dokładniejsze obserwacje ujawniły obecność hipotetycznej planety orbitującej wokół nietypowych gospodarzy. Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach The Astrophysical Journal Letters i sugeruje on, że potwierdzenie obecności takiej planety byłoby przełomowym momentem. Nigdy wcześniej nie zaobserwowano bowiem takiego obiektu krążącego wokół trzech gwiazd jednocześnie.

Co ciekawe, większość układów słonecznych we wszechświecie składa się z par gwiazd, które krążą na orbicie wokół wspólnego środka ciężkości. Podobna zależność mogła dotyczyć naszego Słońca, które prawdopodobnie miało kiedyś „bliźniaka”. Jeśli jednak chodzi o układy potrójne, takie jak GW Orionis, to je spotyka się znacznie rzadziej. Nie wspominając o wchodzących w ich skład planetach, ponieważ takowych jak do tej pory nie zaobserwowano.

Czytaj też: Egzoplaneta zdolna do utrzymania życia? Te materiały pokazują, jak może wyglądać

Korzystając z teleskopów ALMA oraz VLT, astornomowie doszli do wniosku, iż dziwnie zachowujące się pierścienie, które otaczają wspomniane gwiazdy, mogą również zawierać planetę. Pyłu w pierścieniach jest na tyle dużo, by powstały z niego dziesiątki planet przypominających Ziemię, dlatego obecność choćby jednej nie powinna nikogo dziwić. Jeśli taki obiekt gdzieś tam krąży, to znajduje się niezwykle daleko od swoich gospodarzy, bo aż 46 jednostek astronomicznych (1AU jest równa odległości dzielącej Ziemię i Słońce).

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News