WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Plany Intela dotyczące procesorów Xeon

Procesory z rodziny Xeon zawsze były opracowywane i wytwarzane równolegle do ich odpowiedników na komputery stacjonarne. Intel planuje teraz wprowadzić na rynek 10 nm CPU do końca 2020 roku.

Nowe procesory Xeon oparte na Cascade Lake będą dostępne w czwartym kwartale 2018 roku i będą one zawierały zestaw optymalizacji DLBoost zwany VNNI (Vector Neural Network Instruction), który dodaje cztery nowe instrukcje AVX. Cooper Lake, czyli kontynuacja Cascade Lake, pojawi się pod koniec 2019 roku i niestety będą to konstrukcje 14 nm. Będzie on kontynuował wsparcie dla SI i w nich pojawi się zestaw instrukcji specyficznych dla SI, nazwany BFLOAT16. Wreszcie w 2020 roku pojawi się Ice Lake, który będzie pierwszym 10 nm procesorem z rodziny Xeon. Będzie on także kompatybilny z platformą Cooper Lake więc jest to bardzo dobra wiadomość.

Intel generalnie w przyszłych konstrukcjach chce położyć duży nacisk na SI i uczenie maszynowe. Procesory mają wspierać różne biblioteki, które ułatwią i przyspieszą tworzenie tego typu rzeczy. Firma także chce zwiększać taktowanie CPU oraz skupić się na wsparciu dla pamięci Optane.

Źródło: https://www.techspot.com/