Nowa platforma streamingowa, tym razem z materiałami do nauki. To właśnie jest Platforma Nauki, tworzona przez pasjonatów dla wszystkich, którzy chcą przyswajać wiedzę w sposób przyjemny i ciekawy.
Platforma Nauki – wiedza na życzenie
Dziś, 23 listopada, na stronie platformanauki.pl ruszyła Platforma Nauki wraz z pierwszymi odcinkami zapowiadanych, ciekawych serii dotyczących polskich wynalazków, czy historii polskiej nauki. Według zapowiedzi kolejne odcinki będą pojawiały się na platformie cyklicznie, a do poprzednich wrócimy w każdym momencie.
Celem twórców Platformy Nauki jest przekazywanie wiedzy w sposób ciekawy i przystępny. Mlody zespół stojący za tym projektem ma na celu propagowanie polskiej myśli technicznej i pokazanie, jak wiele w naszym kraju stworzono rzeczy. Z racji, że platforma ma na celu naukę, to pod koniec każdego odcinka twórcy udostępniają test, oczywiście dla chętnych, by sprawdzić, jak wiele udało się nam zapamiętać z danego odcinka.
Platforma Nauki może pochwalić się sporą ilością naukowców, którzy pojawią się gościnnie w odcinkach poszczególnych serii. Będą to, m.in.:
- Piotr Ziółkowski – biuro projektów Ministra dawnego MNiSW,
- prof. Arkadiusz Nowak, biolog i ekolog – Polska Akademia Nauk,
- prof. Marek Jamrozy, wicedyrektor Obserwatorium Astronomicznego UJ,
- dr Andrzej Soldaty, prezes Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości
- dr hab. Rafał Kurczab – wybitny chemik i zdobywca grantów MNiSW.
Czytaj też: Jak szybko porusza się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna?
Czytaj też: Elektrownia słoneczna w kosmosie? Brytyjskie władze kształtują przyszłość
Czytaj też: Drzewa zawierają zaskakująco dużo informacji o kosmicznych eksplozjach
Szymon Turcza, jeden z pomysłodawców i realizator projektu mówi:
W polskiej, jak i w światowej nauce dzieje się dziś bardzo dużo. Jednak w gąszczu informacji i materiałów, zwłaszcza w Internecie, jest wyjątkowo mało wartościowych treści mówiących o tym, jak naukowcy ulepszają nasz świat. Właśnie dlatego my postanowiliśmy to po prostu zmienić. Czym zajmują się naukowcy na świeżo wybudowanych kampusach. Kim tak naprawdę są ci ludzie, jak stać się jednym z nich? Jak wygląda sprzęt, z którego korzystają na co dzień? Im więcej czasu poświęcaliśmy temu pomysłowi, tym bardziej stawało się dla nas widoczne to, jak mało znamy ten świat. Dlatego „Platforma nauki” to nie tylko promocja aktualnych wydarzeń, ale również nasz sposób na opowiedzenie historii polskiej nauki, której zresztą poświęciliśmy serię filmów o takim właśnie tytule. Uważamy, że wszystkie te zagadnienia zwyczajnie zasługują na swoją własną, wysokiej jakości opowieść, a każdy powinien mieć dostęp do tych informacji, przedstawionych na miarę XXI wieku. Dzięki temu widzowie zobaczą, jak ciekawe i ważne rzeczy dzieją się każdego dnia w murach polskich uczelni
Za projektem stoją młodzi Polacy, którzy sami tworzą scenariusze do odcinków, filmują montują i umieszczają materiały w serwisie. Nie bójcie się jednak, że nie będzie to profesjonalne. Wręcz przeciwnie, całość prezentuje się na naprawdę wysokim poziomie, podobnie jak przekazywana przez nich treść.
Co obejrzymy już w listopadzie?
Od 23 listopada na platformie obejrzeć będzie można:
Seria „Made in Poland”
Każdego dnia korzystamy z wielu przedmiotów mających ułatwić nam życie. Ale czy zastanawiamy się, które z nich zostały stworzone przez Polaków? Odpowiedź na to pytanie otrzymamy w „Made in Poland”, gdzie poznamy historię powstawania przełomowych polskich wynalazków. W pierwszym odcinku zaprezentowana będzie historia projektora.
Seria podcastów „Co słychać w nauce?”
O czym toczą się dziś największe naukowe dyskusje? Tego widzowie dowiedzą się z podcastu „Co słychać w nauce?”, do którego zaproszeni są goście. Goście w formie wywiadu opowiedzą o podejmowanych dziś w Polsce naukowych inicjatywach. Pierwszym rozmówcą jest Prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości Andrzej Soldaty.
Seria „Czym jest”
Zagadnienia naukowe wydają się zbyt skomplikowane? Seria „Czym jest” w prosty sposób tłumaczy i szczegółowo omawia najważniejsze pojęcia pojawiające się w dyskusji o nauce. Każdy film poszerza horyzonty. Pierwszy odcinek opowie o Rankingu Szanghajskim.
Seria „Historia Polskiej Nauki”
Bez kogo świat nauki wyglądałby dziś zupełnie inaczej? Oto „Historia Polskiej Nauki” opowiedziana w krótkich odcinkach. Poznamy najważniejsze postaci i wydarzenia polskiego kaganka oświaty. Na początek widzowie dowiedzą się wszystkiego o Lwowskiej Szkole Matematycznej.
Kilka razy w tygodniu na Platformie Nauki będą pojawiać się nowe odcinki tych, jak i innych serii np. „Polskie badania” czy „Polskie talenty”.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News