Spółka P4 poinformowała, że zamierza nabyć w całości Virgin Mobile. To był spodziewany ruch, ale mimo wszystko informacja o przejęciu nieco zaskakuje. Czy zakup największego w Polsce MVNO zmieni coś na rynku?
To na razie tylko umowa przedwstępna
Play poinformował, że zamierza nabyć 100% akcji Virgin Mobile. Dzisiaj spółka P4 oraz wspólnicy i główni inwestorzy Virgin, m.in. Delta Partners Emerging Markets TMT Growth Fund II L.P. oraz Dirlango Trading & Investments Limited zawarli Przedwstępną Umowę Sprzedaży i Nabycia Udziałów.
Aby transakcja doszła do skutku wymaga zgody UOKiK. Raczej nie powinno z tym być problemów, do czego za moment wrócimy.
Czytaj też: Play ruszył z ofertą Internetu stacjonarnego
Cena nie jest specjalnie wysoka
Największy polski operator wirtualny nie będzie dla Play drogą inwestycją. Koszt transakcji to 13,4 mln euro, czyli 60,7 mln złotych.
Według szacunków Play, zakup miałby mieć pozytywny wpływ na skorygowany wskaźnik EBITDA oraz widoczne skutki finansowe w ciągu 24 miesięcy od dopięcia transakcji.
Co to zmienia na rynku?
W zasadzie – niewiele. Poza tym, że największy w Polsce operator wirtualny (MVNO) wędruje w ręce Playa. Spółka P4 miała możliwość nabycia akcji Virgin Mobile w ramach pierwokupu. A warto przypomnieć, że MVNO działał na infrastrukturze Playa. Dlatego też z punktu widzenia biznesowego było to dobre posunięcie.
Gdyby Play nie zdecydował się na zakup, Virgin rozważał wejście na giełdę. A to groziło przejęciem przez innego dużego gracza i utratę przychodów po stronie Fioletowych. Czysto teoretycznie, gdyby Virgin trafił np. w ręce T-Mobile, ten mógłby przenieść wirtualnego operatora do własnej sieci i pozbawić Play przychodów z tytułu udostępniania infrastruktury.
Mimo wszystko tak duże zakupy w dobie kryzysu mogą nieco zaskakiwać. Choć jak słusznie zauważa Witold Tomaszewski, był doradca Play, może to mieć sporo sensu.
To kolejny MVNO wchłonięty przez dużego gracza
Virgin Mobile to już kolejny operator wirtualny, który trafił pod skrzydła dużej sieci. Tak w ubiegłym roku stało się z Premium Mobile, którego wykupił Polkomtel.
Virgin przyniesie do Play ok 400 tys. klientów (396 tys. na koniec 2019 roku), z czego większość (337 tys.) to klienci oferty na kartę. Jeśli Play nie zdecyduje się na usunięcie marki z rynku, co raczej nie będzie dobrym posunięciem, zdecydowana większość z nich nawet nie zauważy przejęcia sieci.
Nie jest to ruch, który w znaczący sposób zmienia układ sił na polskim rynku. Dlatego też UOKiK nie powinien robić tutaj najmniejszych problemów z wydaniem zgody na transakcję.
Dodatkowo ruch Play pokazuje, że na polskim rynku nie ma miejsca dla operatorów wirtualnych. Aktualnie jedynym łakomym kąskiem pozostaje Mobile Vikings. Nie żebym komuś coś podpowiadał…
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News