Reklama
aplikuj.pl

Po co PlayStation kupiło Bungie i kto jest kolejny na celowniku?

playstation

PlayStation zaskoczyło wczoraj wszystkich ogłoszeniem kolejnego wielkiego przejęcia w branży growej. Tym razem to Bungie straciło swoją pełną niezależność.

Bungie w rodzinie PlayStation

Co za styczeń! Microsoft kupił Activision-Blizzard, a Sony ogłosiło wchłonięcie Bungie do rodziny PlayStation. Studio znane dawniej z serii Halo, a dziś z Destiny należy teraz do nowej firmy. Okazuje się jednak, że żadne zmiany na najwyższych stanowiskach nie zajdą, a co więcej – Destiny i kolejne gry Bungie będą dostępne na Xboxie, PC oraz innych platformach. Niektórych zatem zastanawia – po co Sony był ten zakup?

Żadnych tytułów ekskluzywnych dla PlayStation póki co z tego nie będzie. Destiny 2 nie dostanie na konsolach Sony żadnej dodatkowej zawartości. Po co Sony wydało 3,6 miliarda dolarów? Na sprawę trzeba spojrzeć trochę szerzej. Wiemy już, że PlayStation chce się w najbliższym czasie zmienić. Marka słynie z fantastycznych sprzętów do grania oraz niesamowitych gier dla pojedynczego gracza. Celem na przyszłość jest rozszerzenie działalności firmy w innych obszarach. Film Uncharted to jeden z takich przykładów.

Czytaj też: Czy nowa okładka Cyberpunk 2077 jest prawdziwa?

Gdzie jednak Sony mocno kuleje? W grach sieciowych, będących usługami. Firmie nie udało się stworzyć nawet jednej marki, która przynosiłaby ogromne pieniądze w każdym miesiącu, a gracze bawili się w niej przez lata. Co jeszcze brakuje Sony? Ekipy, która mogłaby robić gry FPS. Oczywiście, jest Guerilla, ale studio w tej chwili udowodniło, że są jeszcze lepsi, gdy tworzą serię Horizon.

Czy teraz zakup ma więcej sensu? Sony kupując jedno studio, kupiło sobie całe know-how, technologie i ponad 900 pracowników, którzy doskonale wiedzą, jak stworzyć rewelacyjne strzelanki oraz gry-usługi. Wsparcie Bungie dla innych zespołów, to prawdziwy skarb dla Sony i firma właśnie zasypała gotówką swoje braki.

PlayStation przejmie Capcom?

Pytanie – co dalej? Czy sezon na zakupy się skończył? Już teraz wiadomo, że nie, ponieważ samo PlayStation ogłosiło, że planowane są kolejne przejęcia. Kto może być celem Sony? Niektóre plotki wskazują na Capcom. Firmy są w dobrych stosunkach i Resident Evil oraz Monster Hunter w rodzinie PlayStation byłyby na pewno kolejnym mocnym wzmocnieniem niebieskich.

Czytaj też: Nowa gra CD Projekt RED! Czym będzie projekt Golden Nekker?

Patrząc jednak na aktualne przejęcia Sony, wygląda to tak, jakby firma planowała raczej przejmować pojedyncze studia, a nie całych wydawców. Idąc tym tropem – być może Sony planuje przejęcie poszczególnych marek. Odkupienie Metal Gear Solid od Konami i zamówienie gry u Kojima Production zapewne wstrząsnęłoby rynkiem growym.