Reklama

Równość płci w prehistorii? Ta kobieta była tego przykładem

historia

Przez długi czas sądzono, że prehistoryczne polowania były zarezerwowane dla samców, podczas gdy samice zajmowały się zbieractwem. Nowe badania sugerują jednak coś zgoła innego.

Przełom wiąże się z przeanalizowanymi niedawno szczątkami należącymi do kobiety, która zmarła w wieku od 17 do 19 lat. Została pochowana około 9000 lat temu na wyżynie andyjskiej w Ameryce Południowej. Do grobu złożono również kamienne pociski służące do polowania oraz narzędzia ułatwiające obróbkę zwierząt.

Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni

Naukowcy chcieli się przekonać, czy był to odosobniony przypadek, czy też znaleziono więcej dowodów na to, że kobiety były chowane wraz ze sprzętem myśliwskim. Wspomniany we wstępie grób został znaleziony na terenie Wilamaya Patjxa w Peru. Obok niego znajdowało się 26 innych pochówków, a archeolodzy – delikatnie mówiąc – nie byli zachwyceni stanem szczątków. Jednakże udało im się odzyskać część czaszki, zębów i kości nóg.

W prehistorii panowała większa równość płci niż mogłoby się wydawać. Kobiety polowały na równi z mężczyznami

Poza kośćmi znaleziono 24 kamienne artefakty i sześć pocisków. 20 przedmiotów było położonych blisko siebie i częściowo ułożonych w stosie, co sugeruje, że zostały tam umieszczone celowo. Zespół badawczy przeanalizował również 429 dokumentów poświęconych pochówkom w 107 lokalizacjach na terenie Ameryki Północnej i Południowej. Pochodziły one z późnego plejstoceanu i wczesnego holocenu – aż w 27 przypadkach groby były jasno powiązane z myślistwem, z czego 16 zawierało szczątki mężczyzn, a 11 – kobiet.

Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?
Czytaj też: Jak archeolodzy badają zmiany w technikach walk mieczem na przestrzeni lat?