Reklama
aplikuj.pl

Plejady fascynowały już naszych przodków. Czym są gwiazdy zwane Siedmioma Siostrami?

astronomia

Plejady stanowią grupę gwiazd, która powstała niemal w tym samym czasie. Dzięki zaawansowanym teleskopom zidentyfikowano ich ponad 800, choć gołym okiem da się zobaczyć zaledwie sześć.

Kultury naszych odległych przodków określały te obiekty mianem Siedmiu Sióstr, a mity powstałe na podstawie tych obserwacji pojawiały się nie tylko u rdzennych Australijczyków, ale także u Greków czy dawnych mieszkańców Ameryki Południowej.

Czytaj też: Nowo odkryta gwiazda jest nietypowa. Pierwszy raz odnotowano takie zjawisko
Czytaj też: Stopiony pierścień przykuł uwagę astronomów. Mówił o nim już Einstein
Czytaj też: Gwiazda, która przetrwała spotkanie z czarną dziurą. Jak to się dla niej skończyło?

Dzięki współpracy z Aborygenami, astronom Ray Norris dowiedział się, że ich kultura opisywała Plejady jako siedem dziewcząt ściganych przez gwiazdozbiór Oriona pełniący rolę „myśliwego”. Co ciekawe, ok. 100 tysięcy lat temu, kiedy ludzie zaczęli opuszczać Afrykę i rozprzestrzeniać się po świecie, ułożenie Plejad mogło być inne niż obecnie. W efekcie ówcześni mieszkańcy Ziemi mogli być w stanie dostrzec nie sześć, lecz siedem gwiazd.

Plejady są również nazywane Siedmioma Siostrami, choć gołym okiem widać tylko 6

Oczywiście nie ma pewności co do tego, czy w przeszłości faktycznie gołym okiem można było zobaczyć więc Sióstr niż ma to miejsce obecnie. Szczególnie interesujący jest w tym kontekście przykład słynnego gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.

Czytaj też: Superziemia odkryta przez astronomów krąży wokół jednej z najstarszych gwiazd
Czytaj też: Strumień gwiazd powstał w jednym momencie. Teraz poruszają się w jednej linii
Czytaj też: Co się stało w centrum Drogi Mlecznej? Astronomiczna zagadka liczy ponad 70 lat

Zarówno kultury wywodzące się z Eurazji jak i mieszkańcy Syberii widzą w tym przypadku niedźwiedzia, lecz ich obserwacje różnią się pod pewnymi względami. Ludy wschodniej Rosji zauważają bowiem myśliwego tam, gdzie inni doszukują się… ogona. W odległej przeszłości podobne niuanse mogły mieć miejsce w przypadku Sześciu lub Siedmiu Sióstr.