Reklama
aplikuj.pl

Nowo odkryta gwiazda jest nietypowa. Pierwszy raz odnotowano takie zjawisko

astronomia

Nowe obserwacje tajemniczej gwiazdy, określonej mianem Swift J1818.0-1607 i znajdującej się około 15 000 lat świetlnych od Ziemi, wykazały jej nietypową aktywność.

Zwróciła ona uwagę badaczy, bowiem nigdy wcześniej nie zaobserwowano czegoś podobnego. Rzeczony obiekt jest magnetarem, a więc jedną z form gwiazd neutronowych, cechującą się niezwykle wysoką gęstością. Tego typu ciała są znane z ich silnych pól magnetycznych, jednak nawet pod tym względem Swift J1818.0-1607 znacząco się wyróżnia.

Czytaj też: Gwiazda, która przetrwała spotkanie z czarną dziurą. Jak to się dla niej skończyło?
Czytaj też: Satelity SmallSat odkryją tajemnice wszechświata. Co planuje NASA?
Czytaj też: Strumień gwiazd powstał w jednym momencie. Teraz poruszają się w jednej linii

Artykuł opisujący dokonania astronomów, dostępny w Monthly Notices of the Royal Astronomical, sugeruje, że badacze skorzystali z radioteleskopu znajdującego się na terenie Parkes Observatory w Australii. Obserwacje prowadzono przez 5 miesięcy, a ich autorzy skupili się na impulsach radiowych emitowanych przez wspomnianego magnetara.

Gwiazda Swift J1818.0-1607 znajduje się ok. 15 tysięcy lat świetlnych od Ziemi

Okazało się, iż owe sygnały są bardzo zmienne i niestabilne. O ile w maju były typowe dla pulsara, tak w czerwcu przybrały inną formę, by w lipcu zmienić się w coś, co przypomina zarówno pulsara, jak i magnetara. Po pewnym czasie sygnały nadchodzące ze strony Swift J1818.0-1607 powróciły do pierwotnego, charakterystycznego dla magnetara, stanu.

Czytaj też: Wszechświat może być bardziej pusty niż się wydawało
Czytaj też: Białe karły zderzają się, tworząc gwiazdy-zombie. Wiemy, skąd się bierze ich zielona barwa
Czytaj też: Być może zarejestrowali szum wszechświata. To byłby naukowcy przełom

Jedno z możliwych wyjaśnień zakłada, iż opisywany obiekt doświadcza w ostatnim czasie ewolucji, która nie jest jeszcze znana nauce. Nie wiadomo, czy magnetar ten jest jedyny w swoim rodzaju, czy może jego nietypowe zachowanie jest powszechnie spotykane we wszechświecie, lecz wydaje nam się niezwykłe, ponieważ jak do tej pory zbadaliśmy zbyt małą próbkę ciał tej klasy.