WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Nowo odkryta gwiazda jest nietypowa. Pierwszy raz odnotowano takie zjawisko

Nowo odkryta gwiazda jest nietypowa. Pierwszy raz odnotowano takie zjawisko

Nowe obserwacje tajemniczej gwiazdy, określonej mianem Swift J1818.0-1607 i znajdującej się około 15 000 lat świetlnych od Ziemi, wykazały jej nietypową aktywność.

Zwróciła ona uwagę badaczy, bowiem nigdy wcześniej nie zaobserwowano czegoś podobnego. Rzeczony obiekt jest magnetarem, a więc jedną z form gwiazd neutronowych, cechującą się niezwykle wysoką gęstością. Tego typu ciała są znane z ich silnych pól magnetycznych, jednak nawet pod tym względem Swift J1818.0-1607 znacząco się wyróżnia.

Czytaj też: Gwiazda, która przetrwała spotkanie z czarną dziurą. Jak to się dla niej skończyło?
Czytaj też: Satelity SmallSat odkryją tajemnice wszechświata. Co planuje NASA?
Czytaj też: Strumień gwiazd powstał w jednym momencie. Teraz poruszają się w jednej linii

Artykuł opisujący dokonania astronomów, dostępny w Monthly Notices of the Royal Astronomical, sugeruje, że badacze skorzystali z radioteleskopu znajdującego się na terenie Parkes Observatory w Australii. Obserwacje prowadzono przez 5 miesięcy, a ich autorzy skupili się na impulsach radiowych emitowanych przez wspomnianego magnetara.

Gwiazda Swift J1818.0-1607 znajduje się ok. 15 tysięcy lat świetlnych od Ziemi

Okazało się, iż owe sygnały są bardzo zmienne i niestabilne. O ile w maju były typowe dla pulsara, tak w czerwcu przybrały inną formę, by w lipcu zmienić się w coś, co przypomina zarówno pulsara, jak i magnetara. Po pewnym czasie sygnały nadchodzące ze strony Swift J1818.0-1607 powróciły do pierwotnego, charakterystycznego dla magnetara, stanu.

Czytaj też: Wszechświat może być bardziej pusty niż się wydawało
Czytaj też: Białe karły zderzają się, tworząc gwiazdy-zombie. Wiemy, skąd się bierze ich zielona barwa
Czytaj też: Być może zarejestrowali szum wszechświata. To byłby naukowcy przełom

Jedno z możliwych wyjaśnień zakłada, iż opisywany obiekt doświadcza w ostatnim czasie ewolucji, która nie jest jeszcze znana nauce. Nie wiadomo, czy magnetar ten jest jedyny w swoim rodzaju, czy może jego nietypowe zachowanie jest powszechnie spotykane we wszechświecie, lecz wydaje nam się niezwykłe, ponieważ jak do tej pory zbadaliśmy zbyt małą próbkę ciał tej klasy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News