Reklama
aplikuj.pl

Pobyt w kosmosie może mieć katastrofalny wpływ na organizm

Brak grawitacji, co przekłada się na osłabienie mięśni i kości oraz atmosfery chroniącej przed promieniowaniem kosmicznym, powodują, że ludzki organizm jest w przestrzeni kosmicznej wystawiony na wiele trudności.

Co gorsza, wygląda na to, że im dłuższy jest pobyt w kosmosie, tym poważniejsze ma on konsekwencje. Może to negatywnie rzutować na plany ludzkości w kontekście podboju Marsa i Księżyca, nie wspominając o wyprawach poza Układ Słoneczny.

Czytaj też: Sonda New Horizons natrafiła na niespodziewane źródło światła w otchłani kosmosu
Czytaj też: Kosmiczna zagadka rozwiązana. Pojawiła się w 2004 roku
Czytaj też: Czym jest promieniowanie kosmiczne?

Nowe badania poświęcone tej kwestii wykazały, że występuje co najmniej sześć potencjalnie szkodliwych aspektów długotrwałego pobytu w kosmosie. Są to: stres oksydacyjny; uszkodzenie DNA; dysfunkcja mitochondriów; zmiany długości telomerów; zmiany w genomie i epigenomie oraz zmiany w mikrobiomie.

Pobyt w kosmosie może przekładać się na co najmniej sześć negatywnych zmian

Szczególnie niebezpieczne mogą być zmiany długości telomerów oraz uszkodzenia DNA. Telomery znajdują się na końcach chromosomów i stają się coraz krótsze w miarę starzenia organizmu. Znaczące zmiany w ich długości są oznaką przyspieszonego starzenia lub zwiększonego ryzyka rozwoju przypadłości takich jak nowotwory, choroby układu krążenia oraz demencja. Skrócenie długości telomerów może więc skracać nasze życie, a wydłużenie – zwiększać ryzyko chorób.

Czytaj też: Jak szybko porusza się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna?
Czytaj też: Elektrownia słoneczna w kosmosie? Brytyjskie władze kształtują przyszłość
Czytaj też: Drzewa zawierają zaskakująco dużo informacji o kosmicznych eksplozjach

W przypadku wpływu przestrzeni kosmicznej na DNA chodzi o aberracje chromosomowe. Natężenie problemu, jakim jest odwracanie chromosomów, może przekładać się na niestabilność genomu oraz hematopoezę klonalną, co z kolei wiąże się z chorobami nowotworowymi. Oczywiście nie wszystkie organizmy są równie podatne na takie zmiany. Np. niesporczaki, znane ze swojej wytrzymałości, są w stanie przetrwać w przestrzeni kosmicznej bez jakiekolwiek ochrony.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News