Reklama
aplikuj.pl

Skąd się wzięły konie? Oto ich prawdopodobnie najstarszy przodek

zoologia

Zarówno konie, jak i nosorożce wyewoluowały z zaskakująco wyglądającego zwierzęcia przypominającego skrzyżowanie świni z psem. Żyło ono na terenie dzisiejszych Indii ok 55 milionów lat temu.

Badaniami w tej sprawie zajęli się naukowcy z Johns Hopkins University. Cambaytherium, bo tak nazwano ten rodzaj wymarłych ssaków, charakteryzował się posiadaniem pięciu palców u nóg i wagą wynoszącą ok. 25 kilogramów. Pojawiły się na Ziemi mniej więcej 10 milionów lat po wyginięciu dinozaurów.

Czytaj też: U naszych sąsiadów szaleje ptasia grypa. Hodowcy muszą wybijać zwierzęta
Czytaj też: Naukowcy sklonowali wymierające zwierzę na podstawie DNA sprzed wielu lat
Czytaj też: Nieznany gatunek mozazaura przypominał żyjące dziś zwierzęta

Wyniki badań, opisane na łamach Journal of Vertebrate Paleontology, sugerują, że Cambaytherium były znacznie bardziej prymitywne niż dotychczas opisane nieparzystokopytne. Jednocześnie odkryte dowody pozwalają sądzić, iż konie faktycznie pochodzą od przodków żyjących we współczesnych Indiach.

Określenie tego, skąd się wzięły konie, wymaga cofnięcia się w czasie o dziesiątki milionów lat

Pierwsze konie były mniejsze od psów i stopniowo rozproszyły się na inne kontynenty – w tym do Europy i Ameryki Północnej. Cambaytherium musiały wyewoluować w okresie od 66 do 56 mln lat temu. Badacze przypuszczają, iż owe zwierzęta przedostały się z odizolowanych Indii na Bliski Wschód lub do Afryki za pomocą mostu lądowego, który umożliwiał migrację.

Czytaj też: W Rosji masowo giną morskie zwierzęta. Co się z nimi dzieje?
Czytaj też: Zobaczcie zwierzę, które być może żywiło się tytanozaurami
Czytaj też: Jak wojny domowe wpływają na dzikie zwierzęta?