Reklama
aplikuj.pl

Podsumowanie dnia – hardware [23.01.2020]

Intel Alder Lake-S procesory

Kolejny dzień i kolejne ciekawe informacje. Matrox ogłosił współpracę z Nvidią, a zyski Intela wcale nie spadły. Także nie wszystkie Radeony RX 5600 XT mogą osiągnąć 14 Gbps na pamięciach oraz powstaje nowy standard dla zasilaczy.

Matrox stworzy specjalne karty graficzne we współpracy z Nvidią

Matrox ogłosił właśnie, że współpracuje z firmą Nvidia w celu opracowania całkowicie nowych wbudowanych kart graficznych z czipami Quadro. Miałyby się one znaleźć w wieloekranowych panelach, które znajdą się w przestrzeniach komercyjnych oraz w środowiskach, które wymagają pracy 24/7.

matrox z nvidią, nvidia matrox

Nowe grafiki z jednym gniazdem będą obsługiwały do czterech wyświetlaczy 4K na jedną grafikę. Jednocześnie osoby tworzące takie systemy mogą skorzystać z mocy wielu kart i obsługiwać do 16 ekranów przy jednym systemie. Nie zabrakło też obsługi chronionej zawartości a pulpitem zarządza sprawdzone oprogramowanie Power Desk.

Cała sytuacja jest o tyle zaskakująca, że Matrox przez lata współpracował przy takich rozwiązaniach z AMD. Firma nagle zmieniła partnera, czego kompletnie nikt się nie spodziewał. Ciekawe, czy w przyszłości rozwiązania zielonych znajdą się w większej ilości sprzętu Matroxa, czy współpraca zostanie ograniczona tylko do wspomnianego rozwiązania.

Wyniki finansowe Intela za czwarty kwartał 2019 roku

Mimo różnych problemów Intel odnotował spory wzrost w czwartym kwartale 2019 roku. Firma może wręcz pochwalić się rekordowymi przychodami.

Intel odnotował przychód równy 20,2 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 8% w stosunku do tego samego okresu sprzed dwóch lat. Co więcej przychody niebieskich za cały 2019 rok osiągnęły najwyższy poziom w historii – 72 miliardy dolarów, co jest wzrostem o 2%.

wyniki finansowe Intel, przychód Intel

Dochód netto w czwartym kwartale wyniósł 6,9 miliardów dolarów, czyli aż o 33% więcej niż analogiczny czas sprzed dwóch lat. W pierwszym kwartale 2020 roku Intel spodziewa się przychodu w wysokości 19 miliardów dolarów, a w całym roku aż 73,5 miliarda dolarów.

Jak sami widzicie, problemy firmy z procesorami kompletnie nie mają odzwierciedlenia w finansach. Jeśli więc popyta na CPU zostanie zaspokojony to Intel będzie z pewnością notował jeszcze większe wyniki finansowe.

Nie wszystkie Radeony RX 5600 XT mogą osiągnąć 14 Gbps na pamięciach

Tuż przed premierą Radeon RX 5600 XT AMD podniosło między innymi szybkość pamięci GDDR6 z 12 Gbps na 14 GBps, co stanowi prawie 17% wzrost wydajności. Jednakże nie wszystkie karty otrzymały stosowną aktualizację BIOSu.

MSI w swoim najnowszych filmie tłumaczy tę sytuację. Nie wszystkie karty mogą pracować z 14 Gbps, ponieważ w niektórych przypadkach taka aktualizacja może prowadzić do problemów z pamięcią.

Radeon RX 5600 XT AMD, pamięci Radeon RX 5600 XT AMD, 14 Gbps Radeon RX 5600 XT AMD

Nie wszystkie kości zostały certyfikowane do pracy z 14 Gbps. Dlatego też MSI wypuściło specjalne grafiki RX 5600 XT Gaming Z, które mają odpowiednie kości. Asus zdecydował się na podobny krok i zaprezentował kartę ROG Strix TOP.

AMD bardzo namieszało przy premierze RX 5600 XT i dopóki sytuacja się nie ustabilizuje, będzie naprawdę spore zamieszanie na rynku. Jeśli kupujecie taką kartę to warto wziąć pod uwagę model z fabrycznym nowym BIOSem, a nie grafikę, do której może otrzymacie aktualizację, a może nie. Taka sytuacja z pewnością pozytywnie nie wpłynie na sprzedaż sprzętu.

Nowy standard ATX12VO

Podczas targów CES można było zauważyć zasilacze z 10 pinowymi złączami zamiast 24 pinowych. W szczególności FSP zaprezentowało taki zasilacz o nazwie FSP500-30AKB.

Okazuje się, że była to pierwsza publiczna premiera nowego 12 woltowego standardu zasilania komputera. Został on wprowadzony przez Intela i nazywa się ATX12VO (Advanced Technology eXtended 12-Volt Only). Zgodnie ze specyfikacją PSU ma tylko napięcia +12V i 12 Vsb – linia 5V i 3,3V została wyeliminowana.

ATX12VO standard, komputery ATX12VO

Oznacza to uproszczenie konstrukcji zasilaczy, które nie będą musiały obsługiwać pozostałych linii. Taki krok jest spodziewany, bowiem coraz mniej urządzeń korzysta z napięć 5V lub 3,3 V.

Nowy standard może oficjalnie zadebiutować wraz z komputerem stacjonarnym nowej generacji. Zobaczymy, czy rzeczywiście stanie się to jeszcze w 2020 roku i czy nowy standard szybko się rozprzestrzeni. Taka zmiana wymaga zaangażowania producentów i choćby przebudowania innych wtyczek, takich jak Molex czy SATA.