WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Poemat “Beowulf” został prawdopodobnie napisany przez jedną osobę

Ponad tysiąc lat temu pisarz (lub pisarze) stworzył epicki poemat o wojowniku zwanym Beowulf, który musiał pokonać złego potwora. Obecnie owe działo stanowi jedno z najstarszych dzieło jeśli chodzi o literaturę staroangielską. Nadal nie wiadomo, czy za jego powstanie opowiada jedna czy też więcej osób. Na podstawie analizy komputerowej, która sprawdziła markery stylów w prozie, grupa naukowców stwierdziła, że „Beowulf” został prawdopodobnie napisany przez jedną osobę. 

Czytaj też: Piktowie ze Szkocji opracowali język pisany 1,700 lat temu

Grupa badaczy zastosowała technikę zwaną „stylometrią”, która jest statystycznym sposobem analizowania „stylu” literatury. Naukowcy wykorzystali program komputerowy do analizy różnych wskaźników stylu, takich jak miernik, który jest podobny do rytmu piosenki – skupili się na sylabach, wyborze słów czy też umiejscowieniu pauz. Zespół przeanalizował wybór słów na podstawie „kombinacji liter”, takich jak zliczanie liczby kombinacji liter „„ ab ”” i „ac”. Analiza obejmowała również tak zwaną „pauzę zmysłową”, która jest małą przerwą między zdaniami i między ideami, gdzie znaki interpunkcyjne w nowoczesnym języku angielskim mogą być używane.

Niektórzy XIX-wieczni uczeni zinterpretowali pewne zmiany w fabule tego poematu jako dowód na autorstwo więcej niż jednej osoby. Ponadto pismo w przypadku oryginalnego manuskryptu zmienia się w połowie tekstu. Wydaje się, że ktoś zajął się spisywaniem dalszej części historii. W 1936 r. J.R.R. Tolkien, autor “Władcy pierścieni”, zakwestionował tę teorię. Jego zdaniem autorem Beowulfa była jedna osoba.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Co zostało zapisane na starożytnej tabliczce sprzed 1800 lat?