Reklama

Badanie VW pokazuje, że Polacy są honorowi i ślepi z elektrycznymi samochodami

elektryczne samochody, Polacy elektryczne samochody, podejście Polaków, EV w Polsce, elektryczne samochody w Polsce

Volkswagen wraz z firmą InsightOut Lab zadał Polakom kilka pytań i stara się odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy gotowi na elektromobilne jutro?

Najważniejsze wnioski badania wykazały, że:

  • Prawie 1/5 ankietowanych wie, jaka jest liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych w Polsce
  • 90 proc. respondentów uważa, że w Polsce jest za mało stacji ładowania samochodów elektrycznych
  • 78 proc. respondentów nie zajęłoby swoim samochodem spalinowym miejsca parkingowego przeznaczonego dla aut elektrycznych, nawet gdyby się spieszyło

Według badania InsightOut Lab, co trzeci Polak uważa, że w Polsce zarejestrowanych jest mniej niż tysiąc pojazdów elektrycznych. Jaka jest prawda? Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych pod koniec lutego 2020 roku liczba zarejestrowanych elektrycznych samochodów osobowych w Polsce wynosiła 9803. Z nich 58% były modelami BEV, a 42% hybrydami typu plug-in.

Czytaj też: Poznaliśmy nowe szczegóły o Porsche 718 Cayman GT4 RS

Co ciekawe, Polacy bardzo zaniżają ilość punktów ładowania w Polsce. W naszych stronach jest już jednak 1093 stacji ładowania samochodów elektrycznych, które łącznie udostępniaj 2028 punktów ładowania.

elektryczne samochody, Polacy elektryczne samochody, podejście Polaków, EV w Polsce, elektryczne samochody w Polsce

Dziwne jest to, że aż 44% ankietowanych chciało mieć swój dystrybutor benzyny na miejscu parkingowym, a nie decyduje się na EV, choć mając garaż z siecią elektryczną, to właśnie otrzymują.

Warto podkreślić, że w badaniu wzięło udział 1065 osób w różnym wieku, różnych miejscowościach i różnych płciach. Finalnie wnioski z ankiety podsumowano następująco:

Wyniki badań, przeprowadzonych przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen, odzwierciedlają podejście Polaków do samochodów elektrycznych i zachodzących zmian w infrastrukturze. Mimo istniejących w społeczeństwie opinii, że przywileje dla „elektryków” to przesada (przecież, zdaniem respondentów, takich aut w Polsce jest dosyć mało), Polacy skłonni są do szanowania nowych zasad, dotyczących elektromobilności.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News