WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Polacy kochają bankowość mobilną

Coraz więcej Polaków wybiera obsługę konta przez telefon za pomocą aplikacji mobilnych. Jak wykazują zebrane przez Bankier.pl dane już 15 mln osób korzysta z takiej formy bankowości, a prawie połowa z nich całkowicie zrezygnowała z obsługi konta na komputerze.

O bankowości mobilnej można już mówić od lat, a pierwsze próby obsługi finansów przez telefon banki podejmowały dwadzieścia lat temu. Jednak pierwsza aplikacja mobilna banku została stworzona w 2009 roku na iOS przez Raiffeisen Bank. Z czasem i inne banki podłapały trend, a ich klienci odkryli prostotę i wygodę takiego rozwiązania. A blisko połowa całkowicie zrezygnowała z bankowości internetowej na rzecz aplikacji.

Czytaj też: ING Bank Śląski obniża wkład własny przy kredytach hipotecznych

Bankowość mobilna wygrywa

Według zebranych przez serwis PRNews.pl danych z m-bankingu korzysta 15 mln osób, a z bankowości na komputerach PC – 18 mln. Większość klientów (około 12,5 mln) wybiera obsługę konta przez aplikację mobilną na smartfonach, pozostali korzystają z serwisów RWD lub serwisów lite. Co ciekawe, jak podaje Bankier.pl, prawie połowa użytkowników m-bankingu (7 mln) całkowicie zrezygnowała z obsługi konta na komputerze.

Dane wykazują również, że jeśli chodzi o ogół zdalnych logowań do banku zdecydowaną większość dokonywano z urządzeń mobilnych. Dane z sześciu wiodących banków pokazują, że w II kwartale 2020 roku przynajmniej połowa klientów wybierała bankowość mobilną. W przypadku BNP Paribas było to aż 79% klientów, w PKO BP – 75%, a Bank Pekao zanotował ich 73%. Nawet na najniższy miejscu w zestawieniu bankowość mobilna przeważa – Credit Agricole – 52%.

PKO BP liderem w bankowości mobilnej

Dane  PRNews.pl wykazują, że najbardziej popularnymi usługami mobilnymi cieszy się niezmiennie PKO BP notujący prawie 3,7 mln użytkowników mobilnych. Za nim znajduje się mBank (2,3 mln), a na trzecim miejscu ING Bank Śląski (2,2 mln). Za podium znaleźli się: Bank Pekao (1,8 mln), Santander Bank Polska (1,8) i Bank Millennium (1,5 mln). Kolejne banki mają poniżej 1 miliona użytkowników m-bankingu.

Zdecydowania większość z nich korzysta z aplikacji mobilnych, choć oczywiście nie wszyscy. Na przykład w przypadku PKO BP i ich aplikacji IKO jest to 2,9 mln osób. Aplikacje mobilne są bardzo wygodne i dają dużą swobodę korzystania z konta bankowego praktycznie wszędzie, gdzie aktualnie się znajdujemy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób korzysta właśnie z tego kanału obsługi swoich finansów. I jak podejrzewają eksperci jest tylko kwestią czasu, gdy użytkownicy mobilni przewyższą liczbą tych, którzy korzystają z banku na komputerze.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News