Na wielu forach często pada pytanie – jaki zasilacz jest mi potrzebny do danej karty graficznej? Postawiliśmy więc zdobyć dla Was najnowsze grafiki od GTX 1660 po RTX 2080 Ti i podłączyć je do zasilaczy be quiet! Straight Power 11 od 450 W do 1000 W. Powinno dać to jasną odpowiedź, jaki zasilacz do danej karty graficznej będzie idealnym wyborem.

Na początku kilka uwag. Pobór mocy nie zależy tylko od zasilacza, ale także od pozostałych komponentów, w tym od procesora. Zebraliśmy dla Was najmocniejszą platformę, jaką byliśmy w stanie, ale musicie mieć na uwadze, że pobór mocy w przypadku innych zestawów na pewno będzie się różnił.

Druga sprawa to samo obciążenie. Sprawdziliśmy kilka kombinacji programów i gier pod kątem poboru mocy. Okazuje się, że największy daje kombinacja OCCT Linpack + FurMark. W testach możecie zobaczyć największy pobór mocy zanotowany przez dany zasilacz.

Jeśli coś było nie tak – wystąpił blue screen, komputer się wyłączył itp. to na wykresie w danym miejscu jest liczba 0. Oznacza to, że zasilacz nie radzi sobie z daną grafiką. Przy okazji testów sprawdziliśmy pewną teorię, która także krąży po forach – zasilacz może wpływać na FPSy w grze. W celu sprawdzenia tego wykorzystaliśmy grę Metro Exodus przy ustawieniach Ultra i rozdzielczości 2560 x 1440 px.

Dzięki takiemu podejściu będziemy mogli zobaczyć jak zasilacze radzą sobie z grafikami, czy występuje różnica w maksymalnym poborze mocy w zależności od zasilacza oraz, czy mają one wpływ na gry.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!