WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Ciężarówka do przewożenia broni jądrowej przeszła crash-testy

Zakończyły się testy zderzeniowe ciężarówki z naczepą Mobile Guardian Transporter, w której to Armia USA będzie przewozić broń jądrową.

Mobile Guardian Transporter, czyli broń jądrowa na kółkach

Od lat 90. ubiegłego roku za transportowanie broni jądrowej po terenie USA odpowiadały tiry Safeguards Transporter. Najwidoczniej te nie spełniają już pewnych standardów, bo w celu jego zastąpienia, National Nuclear Security Administration zleciło stworzenie następny – Mobile Guardian Transporter, który pozostanie na służbie do 2050 roku.

Czytaj teżLekki i mały zagłuszacz dronów? Paladyne E1000MP to poważny kandydat
Czytaj też:
 Tajemniczy statek szpiegowski z USA wyrzucony na brzeg
Czytaj też: 
Obejrzyj pierwszy test przerażającego rosyjskiego pocisku 3M22 Zircon

W przypadku tego projektu inżynierowie odrzucili wszelkie dotychczasowe pomysły i rozpoczęli pracę od pustej kartki, czego kulminacją był pierwszy test zderzeniowy przeprowadzony przez SNL w ciągu dwóch dekad.

Sandia National Laboratories (SNL) z powodzeniem przeprowadziło pełnowymiarowy test zderzeniowy Mobile Guardian Transporter na swoim torze testowym w Nowym Meksyku. Nie było to jednak wczoraj, ani w tym miesiącu, a w czerwcu, ale dopiero teraz ta wiadomość ujrzała światło dzienne (via New Atlas).

Czytaj też: Nowy myśliwiec USA w ogniu kolejnych spekulacji
Czytaj też: Ten okręt podwodny odmienił Marynarkę USA na zawsze. Teraz jest niczym
Czytaj też: Myśliwiec lecący bez osłony pilota, czyli Rosja w pełnej krasie

Test obejmował wjechanie inną w pełni naładowaną ciężarówką, rozpędzoną do prędkości autostradowych za pomocą rakiet w bok Mobile Guardian Transporter. Wszystko po to, aby określić, czy nowy transporter odpowiednio zabezpieczy ładunek i na podstawie zebranych danych dopracować finalny projekt.

Zbudowanie pierwszego prototypu zajęło 13 miesięcy, a dodatkowe sześć miesięcy przeznaczono na zainstalowanie elektroniki, zanim Mobile Guardian został poddany standardowym testom środowiskowym i wibracyjnym.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News