Dlaczego firma SpaceX Elona Muska rozpoczęła współpracę z Pentagonem?

transporty wojskowe rakietami kosmicznymi Pentagon SpaceX

Kiedy Pentagon rozpoczyna współpracę z firmą pałającą się podbijaniem Wszechświata, to możemy być pewni co do jednego – kosmicznych rezultatów.

SpaceX brata się z Pentagonem

Dokładniej mówiąc z firmą SpaceX Elona Muska połączyło siły Dowództwo Transportu Pentagonu w celu zbadania, czy jest w ogóle sens wykorzystywać rakiety do transportu sprzętu w obrębie naszej kuli ziemskiej. Plan obejmuje bowiem perspektywę wysłania pilnie potrzebnych dostaw do wojsk amerykańskich w dowolne miejsce na Ziemi w ciągu kilku minut.

Sam w sobie pomysł jest technicznie wykonalny, ale istnieje kilka czynników, a w tym koszt i czas przygotowania, które mogą sprawić, że pozostanie tylko w sferze marzeń dowódców. Nic dziwnego, bo gdy rakieta pokona trasę z Kalifornii na wyspę Okinawa w Japonii w 30 minut, samolotowi transportowemu C-17 Globemaster III zajmuje to 12 godzin przy locie z prędkością około 800 km/h.

Ponadto rakiety uwolniłyby wojsko USA od potrzeby stosowania tankowców powietrznych, otrzymywania pozwoleń do przelotów nad obcymi państwami, a na dodatek są znacznie bardziej bezpieczne pod kątem ewentualnego zagrożenia ze strony innych mocarstw. Dodatkowo tego typu transport umożliwia pokazanie środkowego palca ewentualnym blokadom.

Czytaj też: Lekki i mały zagłuszacz dronów? Paladyne E1000MP to poważny kandydat
Czytaj też: Tajemniczy statek szpiegowski z USA wyrzucony na brzeg
Czytaj też: Obejrzyj pierwszy test przerażającego rosyjskiego pocisku 3M22 Zircon

Na razie rozważa się pomysł zarówno wstępnego umieszczania zapasów na orbicie, jak i zwyczajny lot z bazy kosmicznej na lądzie. Problemem są jednak ciągle koszty, choć firma SpaceX świetnie radzi sobie z ich zmniejszaniem, uzależnienie od warunków pogodowych i zbyt długi czas przygotowywania do samego startu (via Popular Mechanics).

Chociaż teraz transport kosmiczny jest zbyt drogi, aby stać się działaniem wojskowym w czasie pokoju, jeśli Dowództwo Transportu i SpaceX opracują plan szybkiego przygotowania i wystrzelenia rakiety ładunkowej, może stać się użyteczną alternatywą w czasie wojny.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News