WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Poznajcie elektryczny samolot Alice od Eviation

Oj, dzieje się w segmencie lotnictwa elektrycznego. Niedawno Ampaire 377, pierwszy samolot hybrydy wzbił się w powietrze, a dziś znakiem rozpoznawczym na Paris Air Show stał się samolot Alice firmy Eviation, który jest „lekkim, dziewięciomiejscowym samolotem całkowicie elektrycznym przeznaczonym do obsługi obszarów regionalnych”.

Czytaj też: Dron ROTORwing łączy zalety samolotu i helikoptera

Celem producentów elektrycznych samolotów, takich jak Eviation z Izraela, nie jest zastąpienie długodystansowych komercyjnych podróży lotniczych (jeszcze), a obsługiwanie krótszych, bo do około 1600 kilometrowych tras. Odzwierciedla to ambicje wspomnianego samolotu Ampaire, ale kiedy ten bazuje na samolocie Cessna 337, Alice jest zaprojektowany od podstaw pod kątem podróży elektrycznych.

Eviation ma umowy z Siemens i MagniX na systemy napędowe do Alice, oferując swoim klientom wybór dwóch opcji. Obie jednak przewidują główny napęd na końcu ogona wraz z jednym na obu końcówkach skrzydeł o mocy 260 kW każdy. Taki zestaw napędza podobno 12,2-metrowy samolot o 16,12-metrowej rozpiętości skrzydeł nawet do 445 km/h z zasięgiem 1046 kilometrów przy dziewięciu osobach na pokładzie. Plany firmy obejmują przeprowadzenie w tym roku lotów testowych z myślą o certyfikacji w 2021 roku i rozpoczęcie lotów komercyjnych rok później.

Czytaj też: Co takiego miał w sobie najszybszy samolot SR-71 Blackbird?

Źródło: New Atlas