WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Poznajcie robota, który „rośnie” w celu zachowania siły i elastyczności

Specjalizujący się w robotach zespół z MIT opracował nowego robota, który poniekąd rośnie tak, jak roślina, choć wiele więcej z nią wspólnego nie ma.

Jego roślinne zapędy sprowadzają się do wysuwanej kończyny, która poniekąd „rośnie”, choć została zastosowana głównie do pokonywania przeszkód przed podniesieniem ciężkiego ładunku. To ramię przypominające łańcuch rowerowy jest najwyraźniej wystarczająco elastyczne, aby przejść przez mniej więcej dowolną przestrzeń, ale wystarczająco sztywne, aby podnosić ładunki lub przekazywać na coś moment obrotowy. Łańcuch rozciąga się, ciągnąc wzdłuż blokujących się bloków wydrukowanych w 3D, które z kolei po połączeniu ze sobą rozciągają ramię.

Wciągarka służy do obracania łańcucha, prowadząc go przez zestaw silników, które można zaprogramować w celu blokowania bloków w różnych konfiguracjach. Blokując niektóre bloki razem i pozostawiając określone odblokowane, ramię może rosnąć w różnych kształtach i kierunkach. Po zakończeniu zadania robot może wycofać ramię i ponownie je wysunąć w innej konfiguracji, aby dopasować je do nowego zadania.

To rozwiązanie łączy więc w sobie elastyczność i dowolność z wysoką siłą, dzięki czemu wyposażony w podobne ramię robot nie tylko mógłby gdzieś dotrzeć, ale też wziąć się od razu do działania z cięższymi zadaniami. Sam mechanizm został zaprezentowany w tym tygodniu na międzynarodowej konferencji na temat inteligentnych robotów i systemów (IROS) w Makau.

ŹRÓDŁO: New Atlas