Reklama
aplikuj.pl

Prehistoryczny szkielet z Niemiec dostarcza informacji o naszych przodkach

szczatki

Niemieccy badacze starają się zrozumieć, jak wyglądało życie prehistorycznej kobiety, która zmarła ponad 5000 lat temu. Swoje działania rozpoczęli po tym, jak znaleziono szczątki podczas prac wykopaliskowych związanych z budową turbin wiatrowych.

Określona mianem kobiety z Bietikow, została znaleziona w pobliżu wsi w północno-wschodniej części Niemiec. Szkielet został pochowany w pozycji kucającej, jednej z najstarszych znanych form pochówku. Badania wykazały, że kobieta miała od 30 do 45 lat i zmarła ponad 5000 lat temu.

Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni

Biorąc pod uwagę tę datę, możemy przypuszczać, iż zmarła żyła mniej więcej w tym samym czasie, co słynny Ötzi, zwany również człowiekiem z lodu. Jego ciało było bardzo dobrze zachowane, a organy, skóra i inne szczątki organiczne pozostały nienaruszone. Badacze byli nawet w stanie zobaczyć, co zjadł na kilka godzin przed śmiercią.

Prehistoryczny szkielet kobiety z Bietlikow pochodzi z podobnego okresu co słynny człowiek z lodu

Z kobiety z Bietikow pozostały tylko kości i fragmenty odzieży, ale archeologom udało się zebrać kilka innych informacji na temat jej życia. Analiza zębów zmarłej potwierdziła, iż to właśnie w okresie neolitu człowiek po raz pierwszy wprowadził do swojej diety zboża. Można je było łatwiej przechowywać niż mięso, a także wykorzystać jako środek płatniczy.

Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?
Czytaj też: Pierwotnie marchew wcale nie była pomarańczowa. Skąd jej dzisiejsza barwa?