Reklama
aplikuj.pl

Premiera PS5 – cena ekskluzywności

ps5, dualsense

Jaka będzie cena PS5? Na pewno dużo zapłaciło już Sony. Firma jak nigdy stawia teraz na ekskluzywną zawartość.

Aktualna generacja konsol sprawiła, że Microsoft zostający w tyle musiał kompletnie zmienić swoją taktykę. Firma stworzyła fantastyczną ofertę dla graczy, którzy za śmiesznie małe pieniądze grają w dziesiątki tytułów rocznie w Game Pass. Do tego MS w końcu po latach zapowiedzi otworzył się na rynek PC i wydaje swoje tytuły również i tam. Poświęcono zatem tytuły tworzone tylko na dany sprzęt (co pozwoli je świetnie zoptymalizować i wycisnąć ostatnie kropelki mocy) na rzecz oferty, która nie ma sobie równych.

Jest tylko jeden problem. To nie działa. Wystarczy przejrzeć Internet, aby zobaczyć, że nawet już niektórzy starają się analizować sytuację, ale nic z tego nie wychodzi. Microsoft przyznał się, że ledwo co zarabiają na Game Pass. A przecież to tak dobra oferta, a ludzie i tak nie rzucają się na to co firma oferuje. Liczba subskrybentów co prawda rośnie, ale nie jest tak, że premiera nowej gry w Game Pass powoduje dreszczyk emocji przed tym jak na Steam mają wystartować zaraz nowe promocje.

Czytaj też: Myślicie że znacie Wiedźmina, Geralta z Rivii? Też tak myślałem

Wygląda na to, że ludzie dalej wolą mieć coś czego inni nie mają. Ekskluzywne produkty, oferty niedostępne nigdzie indziej. Czy MS obrał złą drogę? Coraz lepsze wyniki finansowe pokazują, że może się to zmienić za jakiś czas, ale jeśli po takim czasie usługa ledwo na siebie zarabia to czy nie lepiej było pozostać przy tytułach ekskluzywnych? Jakim cudem ekskluzywność > absurdalnie korzystna oferta na setki gier? To już raczej temat dla psychologów. Wychodzi na to, że jednak Nintendo i Sony czy nawet Stadia (dla Google powstają duże exy) nie zamierzają zmieniać kierunku. Ale Sony na nadchodzącej generacji promuje ekskluzywność gdzie tylko się da.

Czytaj też: Czy warto kupić Xbox Series X, gdy macie już PC?

PlayStation 5, które zadebiutuje pod koniec 2020 roku (prawdopodobne miesiące to październik albo listopad) w cenie od 2 do 3 tysięcy złotych zaoferuje na pewno:

Ekskluzywne gry

Gran Turismo 7, Horizon Forbidden West, Spider-Man Miles Morales i kilka innych produkcji, to tytuły które już wiemy, że zmierzają tylko na sprzęty z logo PS5. Gracze chcący ograć te gry będą zmuszeni kupić urządzenie Sony. Nie ma innego wyjścia.

Czasowe exy

Plotki za to wskazują również na to, że i wiele producentów działa dla Sony w celu wydania swoich gier na ich konsole w pierwszej kolejności. Szanse ma na to Final Fantasy VII Remake Part 2, a i mówi się o nowym Silent Hill. Tutaj czasem przecieki wskazują nawet na ekskluzywność totalną. A ciekawe jeszcze o ilu i jakich grach nie wiemy…

Ekskluzywny VR na konsoli

Chcesz zagrać w wirtualnej rzeczywistości, ale jesteś konsolowcem? Jedyny wybór to PlayStation VR. Sony dalej zamierza inwestować w tę technologię i jeszcze wiele gier nadejdzie na aktualne i przyszłe gogle.

Niezależne, ale ekskluzywne

Indyki na początku PS4 pomagały Sony w rozkręceniu sprzętu. Japończycy idealnie zgrali się z ponownym wybuchem popularności na tego typu produkcje i dogadywali się z twórcami oraz pomagali im przenosić gry na swoją konsolę. Teraz znów „Sony <3 Indie” i już to widać po zapowiedziach mniejszych produkcji, które trafią głównie na PC i PS5.

Ekskluzywni bohaterowie

Chcesz zagrać w pełną wersję Marvel’s Avengers? Proszę bardzo, kup PlayStation. Tylko na tym sprzęcie będziesz mógł wcielić się w Spider-Mana. Inne sprzęty nigdy go nie otrzymają. A nie ma co się okłamywać, że dla wielu osób jest to najważniejszy superbohater.

Ekskluzywne oferty na gry

GTA Online na PS5 będzie oddzielną grą na PS5 i gracze otrzymają ją przez pierwsze trzy miesiące od premiery za darmo (potem gra już na stałe będzie w naszej bibliotece). Jestem przekonany, że miliony osób rzucą się po sprzęt Sony tylko z tego powodu. A nie zapominajmy, że jeszcze może być kontynuowana współpraca z np. Call of Duty i dane tryby sieciowe będą dostępne na innych sprzętach z opóźnieniem. Jeszcze przychodzi mi do głowy to, że np. Ubisoft w pierwszych Assassin’s Creed na PS4 oferował ekskluzywne misje, które zawsze oferowały coś ciekawego – wcielenie się w innego bohatera czy spotkanie postaci historycznej.

Wychodzi na to, że wiele osób nie chce porzucać tych rzeczy i woli wybrać sprzęt, który umożliwi im zabawę we wszystko. A podbieranie trybów gry czy bohaterów może sprawić, że nawet walka z PC stanie się możliwa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News