Reklama

Procesory Ryzen Zen 4 w świetle nowych informacji. Plany AMD pod znakiem zapytania

Procesory Ryzen Zen 4, Ryzen Zen 4

Wyciekła właśnie nowa plotka, wskazująca na procesory Ryzen Zen 4 AMD, które według tych ujawnionych właśnie informacji, trafią na rynek później, niż zakładano do tej pory.

Raphael, czyli procesory Ryzen Zen 4 AMD

Za wyciek odpowiada konto @sepeuwmjh ma Twitterze, którego właściciel ujawnił wcześniej małą, ale ważną część planów AMD w postaci mapy drogowej. Teraz ponoć właściciel tego konta wszedł w informacje, wedle których to ujawnienia i rynkowej premiery procesorów na bazie architektury Zen 4 należy się teraz spodziewać w drugiej połowie 2022 roku. Wyciek ten wziął na celownik głównie Raphael, czyli układy APU okryte tą nazwą kodową, które miałyby mieć rdzenie na podstawie architektury Zen 4, a także zintegrowany procesor graficzny Navi 2.

Czytaj też: Chłodzenie Zalman CNPS10X Performa Black kusi czernią

Obecnie wspominało się o tym, że premiera architektury Zen 4 zostanie zapowiedziana jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku z premierą nadchodzącą miesiąc lub dwa miesiące później. Nastąpiło to na tle plotek o odwołaniu procesorów na bazie architektury Zen 3+ przez zbliżającą się premierę Intel Alder Lake, na którą AMD musi przygotować coś znaczniejszego od zwyczajnego odświeżenia. Czyżby jednak AMD miało porzucić plany kontrofensywy i zaryzykować?

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [03.05.2021]

Vidoecardz

Warto pamiętać, że w rzeczywistości Czerwoni nie ujawnili nic na temat procesorów Warhol, czy Raphael, ale ich istnienie zostało poniekąd potwierdzone przez liczne wycieki. Tak też oba kryptonimy pojawiają się na mapie drogowej, ale ta przecież mogła ulec zmianie, jako że powstawała na początku 2020 roku.

Czytaj też: Wielki powrót Colorfire, ale nie z kartami AMD Radeon

Innymi słowy – nic nie wiadomo. Rozsądek podpowiada brać najnowsze informacje co do premiery architektury Zen 4 dopiero za rok z przymrużeniem oka, ale wcześniejsze informacje jasno wskazują, że przed nią powinniśmy doczekać się premiery 6 nm układów Ryzen 6000 na Zen 3+. Jeśli jednak AMD porzuciło te plany i postanowiło odpowiedzieć na ofertę Intela, to za kilka miesięcy są szanse na debiut architektury Zen 4 i zapowiedzi procesorów produkowanych w 5 nm technologii.