Reklama

Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [03.05.2021]

Przedpremierowe oferty GeForce RTX 3080 Ti

W minionym tygodniu zaczęło pojawiać się więcej informacji dotyczących kart RTX 3080. Mieliśmy tez powrót jednej marki oraz testy karty CMP 40HX.

Kiedy odbędzie się premiera GeForce RTX 3080 Ti i RTX 3070 Ti?

RTX 3080 Ti to grafika, której premiera jest stale od stycznia przesuwana. Wygląda jednak na to, że niedługo wreszcie się ona odbędzie. Najnowsze informacje mówią o premierze 18 maja, recenzje mają pojawić się tydzień później, a grafika trafi do sklepów 26 maja. Co ciekawe wyciekły też informacje o RTX 3070 Ti, który ma zadebiutować na początku czerwca. Ciekawe czy premiery nowych GPU poprawią trochę sytuację na rynku.

premiera GeForce RTX 3080 Ti, GeForce RTX 3080 Ti

RTX 3080 Ti pojawił się też w ofercie X-Komu. Jest to tylko placeholder ale to także wskazuje, że premiera grafiki rzeczywiście wreszcie nadchodzi.

Procesor AMD 4700S trafi do sprzedaży?

W sieci pojawiają się dziwne płyty główne mini ITX ze zintegrowanymi procesorami, pamięcią i tradycyjnymi złączami. Mają one procesor Procesor AMD 4700S, który nie należy do rodziny Ryzen. Całość przypomina laminat wyjęty z konsoli Microsoftu. Możliwe, że są to po prostu zepsute układy wyjęte z nowej konsoli Xboxa.

Procesor AMD 4700S, zepsuty układ nowego Xboxa na sprzedaż, AMD 4700S,

Procesor ma 8 rdzeni, 16 wątków i jest produkowany w 7 nm procesie produkcyjnym. Taktowanie Boost sięga 4 GHz, co jedynie odróżnia go od tego zastosowanego w konsolach Xbox. Tak naprawdę procesor powinien mieć zintegrowaną kartę graficzną, ale najpewniej nie spełniała ona standardów więc AMD zdecydowało się na jej wyłączenie i następnie skierowanie takiego układu pod nazwę 4700S do sprzedaży.

Pierwsze testy ASUS CMP 40HX

ASUS CMP 40HX to grafika oparta o TU106-100, która przeznaczona jest dla górników. Ma ona 8 GB pamięci GDDR6. Karta została właśnie przetestowana przy wydobywaniu Ethereum. Okazuje się, że osiąga ona nawet 43,77 MH/s. Karta miała zadebiutować w pierwszym kwartale 2021 roku, ale cały czas nie ma jej w regularnej sprzedaży. Jej cena ma wynosić ok. 699 dolarów. Mam nadzieję, że premiery specjalnych kart dla górników przyczynią się również do lepszej dostępności grafik dla samych graczy.

ASUS CMP 40HX przetestowana, ASUS CMP 40HX, CMP 40HX

Nvidia wprowadza ponownie ograniczenie wydobywania krytpowalut na RTX 3060

Nvidia podobno udostępniła swoim partnerom aktualizację układów GAxx2. Będa one wyposażone w jeszcze lepszy wydobywania kryptowaluty i najprawdopodobniej obsługę RezisableBAR bez konieczności aktualizacji vBIOS. Nowe rdzenie mają trafić do producentów w połowie maja, więc pierwsi użytkownicy mogą je otrzymać w czerwcu. Zieloni nie zamierzają też odróżniać nowych GPU od istniejących modeli, więc tak naprawdę kupując kartę nie odróżnicie rodzajów GPU. Jedynym sposobem będzie rozebranie karty albo wykorzystanie odpowiedniego programu.

Zdjęcie MSI GeForce RTX 3080 Ti SUPRIM X

W sieci pojawiło się zdjęcie MSI GeForce RTX 3080 Ti SUPRIM X. Potwierdza to wcześniejsze doniesienia mówiące, że dystrybutorzy otrzymują już pierwsze dostawy nowych grafik. Wersja od MSI będzie jedną z najwydajniejszych na rynku i z pewnością wiele osób będzie nią zainteresowanych. Firma na pewno poprawiła problemy znane ze wcześniejszych modeli SUPRIM, czyli np. pękający backplate. Skoro już w sieci pojawiają się zdjęcia kart, to może przed premierą wyciekną też wyniki wydajności RTX 3080 Ti?

zdjęcie GeForce RTX 3080 Ti SUPRIM X firmy MSI, zdjęcie GeForce RTX 3080 Ti, GeForce RTX 3080 Ti SUPRIM X

Powraca marka Colorfire

Colorfire było podmarką Colorful, która specjalizowała się w grafikach AMD Radeon. Okazuje się, że Colorfire właśnie powraca, ale w całkowicie innym wydaniu. Właśnie w sieci pojawiły się informacje o grafikach  GTX 1660 Super, GTX 1650 Super i GTX 1650 w wersjach Vitality OC. Są to karty o różowym wyglądzie, więc nie każdemu się one spodobają. Jedynie model GTX 1660 SUPER ma trzy wentylatory, pozostałe mają ich dwie sztuki. Dajcie znać w komentarzach czy takie wygląd kart Wam się podoba i czy bylibyście zainteresowani ich zakupem.