Zdjęcia rentgenowskie towarzyszą nam od najmłodszych lat, a zastosowań tej technologii jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest badanie jaj dinozaurów – niedawno naukowcy zrekonstruowali takowe w 3D.
Na terenie RPA w 1976 roku znaleziono siedem jaj, które błyskawicznie zidentyfikowano jako należące do dinozaurów. Okazało się, że złożył je osobnik z gatunku zwanego Massospondylus carinatus. Zwierzęta te osiągały rozmiary dochodzące do 5 metrów i zamieszkiwały naszą planetę ok. 200 milionów lat temu.
Korzystając z dobrodziejstw oferowanych przez Europejski Ośrodek Promieniowania Synchrotronowego mieszczący się w Grenoble, międzynarodowy zespół naukowców był w stanie przeskanować znajdujące się w skorupkach zarodki. Wszystko to dzięki wiązkom promieniowania rentgenowskiego.
Czytaj też: Dinozaury mogły wyginąć z zaskakującego powodu
Tworząc trójwymiarowy model tych zwierząt na etapie embrionalnym naukowcy zauważyli podobieństwa między embrionami Massospondylus carinatus a rozwijającymi się krokodylami, kurczakami, żółwiami i jaszczurkami. Poza tym badacze odnotowali, iż niewyklute zarodki posiadały dwa rodzaje zębów . Ich rozmiary wahały się od 0,4mm do 0,7mm.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News