WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Przedstawiciele ONZ nawołują Azję do porzucenia węgla

Szef ONZ ostrzegł Azję przed uzależnieniem od węgla, ponieważ zmiany klimatyczne zagrażają setkom milionów ludzi na całym świecie. Ostrzeżenie wynika z rezultatów najnowszych badań przeprowadzonych w tym tygodniu, przewidujących, że kilka azjatyckich megamiast, w tym Bangkok, Ho Chi Minh czy Bombaj, jest zagrożonych ekstremalnymi powodziami związanymi z globalnym ociepleniem.

Antonio Guterres powiedział, że kraje azjatyckie muszą zmniejszyć zależność od węgla, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, który nazwał „kwestią definiującą nasze czasy”. Powiedział, że kraje z tego regionu muszą być na „pierwszej linii frontu” w walce z globalnym ociepleniem, wprowadzając ograniczenia emisji dwutlenku węgla i reformując politykę energetyczną.

Węgiel pozostaje głównym źródłem energii w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie gwałtowny rozwój gospodarczy pobudził rosnące zapotrzebowanie na energię. Niestety, kosztem dla środowiska.

Około jedna trzecia energii w Wietnamie pochodzi z energii pochodzącej z węgla, a do 2050 r. ma powstać mnóstwo nowych elektrowni, podczas gdy Tajlandia inwestuje w paliwa kopalne. Obszary przybrzeżne w południowo-wschodniej Azji doświadczyły już poważnych powodzi. Nowe badania wykazały, że co najmniej 300 milionów ludzi na całym świecie żyje w miejscach zagrożonych zalaniem do 2050 roku.

Niszczycielskie fale oraz kataklizmy najsilniej uderzą w Azję. Szef ONZ mówił również o prześladowanych przez Myanmar muzułmanach Rohingya, z których prawie 750 tysięcy zostało wciągniętych do Bangladeszu w 2017 roku.

ŹRÓDŁO: phys.org