WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Przezroczyste drewno rewolucją w budownictwie? Jego właściwości robią wrażenie

Ogorzałka wełnista zwana też balsą, to gatunek drzewa występujący w Ameryce Południowej, Środkowej i na Karaibach. Powstały z niego materiał jest przezroczysty niczym szkło, ale przy tym wytrzymalszy, lżejszy i znacznie bardziej wydajny pod względem termicznym.

Zespół naukowców odpowiedzialny za tę innowację umieścił drewno z balsy w kąpieli utleniającej, a następnie pokrył je syntetycznym polimerem zwanym polialkoholem winylowym. W ten sposób powstał produkt, który jest niemal w stu procentach przezroczysty.

Czytaj też: Nie uwierzycie, jak drzewa mogą pomóc w lokalizowaniu ciał

Przezroczyste drewno przyczyni się do zmniejszenia emisji

Za badania w tej sprawie odpowiadają eksperci z uniwersytetów w Maryland i Kolorado. Naukowcy dążyli bowiem do znalezienia bardziej ekologicznej alternatywy dla tradycyjnego szkła. Jego produkcja prowadzi bowiem do generowania 25 tysięcy ton emisji każdego roku.

Czytaj też: Czy dla klimatu lepsze jest chronienie lasów czy sadzenie nowych drzew?

Biorąc pod uwagę fakt, iż okna w budynkach mieszkalnych odpowiadają za 10-25% utraty ciepła, to parametry osiągane przez nowy materiał stają się jeszcze bardziej imponujące. Szacuje się, że jego efektywność termiczna jest nawet 5-krotnie wyższa aniżeli tradycyjnego szkła. Co ciekawe, naukowcy wybrali akurat ogorzałkę wełnistą, ponieważ szybko rośnie i skutecznie pochłania światło.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News