Reklama
aplikuj.pl

PSVR na PS5 – jak włączyć? Jakie różnice w grach?

psvr, ps5

Kupiliście PSVR lub macie je jeszcze od czasów PS4 i chcecie dalej grać na PS5? Oczywiście, że da się w taki sposób ogrywać tytuły!

Co więcej – będą działały one lepiej niż na podstawowym PS4, więc jeśli ominęliście PS4 Pro to różnice w doświadczeniu będą spore. Aby jednak zagrać na PS5 z założonymi goglami PSVR, to musimy się odpowiednio do tego przygotować.

Musicie bowiem wiedzieć, że sprawa kamerek działających na PlayStation 5 jest trochę skomplikowana. Konkretnie – do PS5 pojawiła się oficjalna biała kamera. Problem jednak w tym, że nie działa ona z PSVR! Aby zagrać na PlayStation VR poprzez PS5 potrzebujemy kamerki zwanej PlayStation Camera, która działała na PS4. Nie zdziwcie się jak znajdziecie jej dwa modele – jedna w kształcie walca, a druga o wyglądzie prostopadłościanu. Ta w kształcie walca to nowszy model, ale w gruncie rzeczy jedynym jej plusem jest to, że trochę łatwiej jest nią ustawić. Technologia w środku jest ta sama i oba sprzęty zadziałają na PS5 z PSVR.

Czytaj też: Klawiatura mechaniczna czy membranowa? Podpowiadamy!
Czytaj też:
Tryb bezpieczny PS5. Jak uruchomić, co daje?
Czytaj też:
Graliśmy w League of Legends: Wild Rift. Czy LOL na Androida daje radę?

Jeśli już macie PlayStation Camera to teraz zapewne widzicie, że nie ma gdzie jej podpiąć. Tutaj zaczyna się kolejna rzecz do załatwienia. Musimy udać się na stronę https://camera-adaptor.support.playstation.com/pl-pl, gdzie zamówimy bezpłatnie (produkt, jak i wysyłka) specjalny adapter PlayStation Camara. Po kilku dniach zostanie do Was dostarczony wraz z instrukcją obsługi. Otrzymany adapter wpinamy do końcówki kabla PlayStation Camera. Dzięki adapterowi będziemy mogli podpiąć PlayStation Camera poprzez USB do PS5. Gotowe!

Cała konfiguracja PSVR na PS5 wygląda identycznie jak w przypadku PlayStation 4. Dołączona do PSVR instrukcja pokieruje Was przez cały proces instalowania urządzenia.

Czytaj też: Jak przenieść zapis z PS4 na PS5?
Czytaj też:
Najczęstsze usterki w laptopach? FIXIT opowiedział nam o swojej pracy
Czytaj też:
Dirt 5 to gra dla osób, które nie grają. Dlaczego nextgenowa wersja też jest popsuta?

Jeśli jednak dopiero kupujecie PSVR to zauważycie, że podobnie jak w przypadku PlayStation Camera – są dwa modele PSVR. PSVR v1 rozpoznacie po numerze urządzenia CUH-ZVR1. Odświeżona wersja PSVR v2 to CUH-ZVR2. Sam polecam kupić już drugą wersję urządzenia. Co dzięki temu zyskamy?

  • Cieńszy kabel prowadzący od konsoli co znacząco usprawnia komfort grania
  • Możliwość wpięcia słuchawek bezpośrednio do gogli PSVR
  • Sterowanie mikrofonem i dźwiękiem z poziomu gogli, a nie za pomocą przycisków na kablu
  • Obsługę HDR. Pierwsza wersja urządzenia sprawi, że obraz wyświetlany na TV byłby pozbawiony HDR we wszystkich grach! Od momentu podpięcia PSVR cały sygnał przechodzi przez specjalną przystawkę. PSVR v1 nie obsługiwało HDR
  • Trochę mniej kabli
CUH-ZVR2 oraz CUG-ZVR1

Czytaj też: Pierwsze kilka gier na PS5 za mną. A więc tak czują się pecetowcy…
Czytaj też:
Porozmawiajmy o menu PS5
Czytaj też
: Czołgi Leopard w Wojsku Polskim

Jeśli wcześniej graliście na bazowym PS4 to przejście na PS5 znacząco poprawi doświadczenie. Część gier działa na poziomie PS4 Pro, a już pierwszy tytuł korzysta z mocy PS5. Posiłkując się informacjami, które znajdziecie tutaj wybrałem najciekawsze ulepszenia gier PSVR:

  • Blood and Truth – około 864p oraz 60 fps na PS4. 1972p oraz 90 fps na PS5
  • Dirt Rally – 1080p oraz 60 fps na PS4. 1080p i 60 fps na PS5
  • The Elder Scrolls V: Skyrim VR – 1080p oraz 60 fps na PS5. 1260p oraz 60 fps na PS5
  • Iron Man VR – 1080p/60fps na PS4. 1440p/60fps na PS5
  • Resident Evil 7: Biohazard – 720p/60fps na PS4 oraz 1080 i 60 fps na PS5
  • Star Wars Squadrons – około 720p i 60fps na PS5 oraz 1080 i 60 fps na PS5